ČE STE KRITIČNI DO NEKOGA, KI ŽIVI DRUGAČE KOT VI ...
... to morda pomeni, da dvomite o lastnem življenjskem stilu.
Vsi bi se radi v svoji življenjski situaciji dobro počutili. Ko vidimo nekoga, ki mu gre v drugačni situaciji dobro, v nas to sproži negativne občutke.
∎ Ena izmed raziskav je pokazala, da ljudje lastno razmerje idealizirajo, še posebej, kadar ga dojemajo kot vzdržljivo.
◦ Udeleženci v dolgoročnih razmerjih so se pogosteje strinjali z dejstvom, da so ljudje v zvezah »na splošno bolj dragoceni člani družbe« in imajo »na splošno bolj polno življenje«.
◦ Raziskovalci so ugotovili tudi to, da normativna idealizacija lahko vpliva na obnašanje.
Udeležence v zvezah so določili za branje opisov morebitnih županskih kandidatov, ki so bili bodisi samski bodisi v razmerju. Opisa sta bila identična in sta vključevala tako prednosti kot slabosti posameznega kandidata. Udeleženci so se raje odločili za kandidata, ki je v razmerju.
∎ Samski udeleženci so v določenih raziskavah prav tako pokazali normativno idealizacijo, a so raziskovalci poudarili, da se samski pogosteje soočajo z diskriminacijo, ker je zveza na kulturološki ravni idealizirana.
Kognitivna disonanca pa lahko na družbeno kritiko vpliva tudi zaradi različnih življenjskih okoliščin, med drugim starševstva, kariernih odločitev in prehrambenih navad.
∎ Z odobravanjem lastnega življenjskega stila ni nič narobe. Ko se to spremeni v zaničevanje drugih, pa to pomeni, da do sebe na neki ravni nismo odkriti. Pogosto gre za to, da s težavo vse dojemamo kot enakovredno. Takrat si moramo realno priznati, da imajo vse življenjske poti svoje vzpone in padce.
Tudi ljudje se v tem, kar je zanje najbolje, razlikujejo. Včasih pa pretirano idealiziranje predstavlja resne dvome, ki se jim moramo posvetiti, kot recimo tisti, ki se porodijo v človeku, ki se nahaja v škodljivem razmerju.
To je zgolj nekaj izmed mnogih načinov, kako družbeno kritiko oblikujejo individualne lastnosti. Omenjene povezave nam prinašajo boljše samozavedanje, lahko pa nam tudi pomagajo pri ugotavljanju lastnih pristranskosti, da lahko svoje presojanje ustrezno prilagodimo. Morda ljudem tako pogosteje pogledamo skozi prste, kadar si to zaslužijo. Prijetni posamezniki pa tudi podvomijo v svojo presojo, kadar imajo legitimne skrbi glede situacije ali osebe.