Pasivno agresivno vedenje je v socialni družbi precej pogosto, toda večkrat ga ni lahko nemudoma prepoznati.
Pasivno-agresivne osebe namreč svoje jeze in nezadovoljstva ob dotični situaciji ne pokažejo naravnost. Njihovo pasivno agresivno vedenje se lahko na primer pojavi v obliki upiranja zahtevam druge osebe, in sicer z odlašanjem, izražanjem zamere ali trmastim vedenjem.
Na kakšne načine se še obnaša pasivno agresivna oseba?
Tiha maša
Ena izmed oblik pasivno agresivnega vedenja je sestavljena iz molčečnosti oziroma iz popolnega ignoriranja druge osebe, zavračanja odgovorov na vprašanja in morda celo nepriznavanja njene prisotnosti.
Prikrite žalitve
Večina nas prepozna, kadar smo odkrito žaljeni. Vendar je prikrite žalitve morda težje prepoznati kot takšne. Oseba se lahko pretvarja, da je izrekla kompliment, vendar gre v resnici za prikrito žalitev. Subtilna žalitev je lahko tudi prikrita omemba vaših najšibkejših točk. Recimo, da je nekdo diplomiral na fakulteti, ki jo tretira boljšo kot tisto, na kateri ste diplomirali vi. Če se pogosto sklicuje na to, kje ste pridobili diplomo, in namiguje, da to ni dobra šola, gre verjetno za subtilno žalitev.
Zanikanje, da bi bilo karkoli narobe
Pasivno agresivna oseba lahko večkrat zatrdi, da ni jezna ali da je z njo vse v redu, čeprav je očitno besna in z njo očitno ni vse v redu. Z zanikanjem svojih občutkov in zavračanjem čustvene odprtosti zapre nadaljnjo komunikacijo in zavrača razpravo o problemu.
Trmasto vztrajanje pri svojih stališčih
Trma je lahko v nekaterih situacijah koristna osebnostna lastnost, vendar pa je trmoglavost lahko tudi način kako nekoga kaznovati. Pasivno agresivna oseba lahko svoje stališče zagovarja le zato, ker se zaveda, da vas bo to razjezilo.
Pasivno-agresivno vedenje se lahko kaže tudi tako, da:
- Vas oseba namerno ignorira
- Posredno zavrne vašo zahtevo (ne reče vam ne, vendar tudi ne stori tega, kar ste prosili)
- Prikriva in se izgovarja, namesto da bi povedala, kaj ima v mislih
- Namerno odlaša, ko prosite, da nekaj naredi
- Se na vaše zahteve odzove s sarkazmom ali subtilnimi opazkami
Kako ravnati, če se nekdo do vas obnaša pasivno agresivno?
Prvi korak je, da prepoznate znake takšnega vedenja. Ko se druga oseba začne obnašati na tovrsten način, jo direktno opozorite na način, ki ni obsojajoč. Obravnavanje vedenja brez kazanja s prstom ali pripisovanja krivde lahko pripomore k temu, da se bo oseba lažje odprla.
Prav tako ji s tem dajete vedeti, da prepoznate pasivno agresivnost in da tega vedenja ne boste ignorirali, ne da bi se o tem pogovorili. Na koncu osebi omogočite, da se spopade s svojimi občutki. Dajte ji prostor, ki ga potrebuje, da razbere svoja čustva in se z njimi ustrezno spopade.
Povzeto po: verywellmind.com
Morda vas bo zanimalo tudi:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?