Ali tudi vaš otrok gleda te vrste oddaj? Raziskava pokazala, kakšne učinke imajo na otroke in mladostnike

11. 5. 2023
Deli
2 / 2
profimedia

Zagotovo ste jih gledali tudi vi: resničnostni šovi so postali priljubljeni v 90. letih in sedaj jih lahko gledamo skoraj vsak dan. Najdete vse od kuharskih, pa do lepotnih in ljubezenskih šovov, takšnih pri katerih je potrebna moč pa tiste, kjer potrebujete možgane ... 

Če imate doma najstnika ali starejšega otroka, je verjetno že naletel na katerega od teh šovov, mogoče kakšnega gledate celo skupaj. Pa je to zares dobra ideja?

POGLEJMO NEKAJ POSLEDIC, KI JIH IMAJO GLEDE NA RAZISKAVO RESNIČNOSTNI ŠOVI NA OTROKE: 

Raziskava: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26108397/

Nerealni lepotni standardi - slaba samopodoba

Kar nekaj resničnostnih šovov se vrti okrog lepote, pa tudi tisti, ki se ne, včasih pokažejo lepa izklesana telesa, popolno kožo in druge popolne stvari na posameznikih. Otroci se začnejo primerjati z nastopajočimi v šovu in seveda ne dosegajo postavljenih standardov, kar terja davek tako na samopodobi, kot na samozavesti. 

Poleg tega otroci ne pomislijo, da so sodelujoči v šovu precej ur porabili za urejanje frizure in ličenje, oziroma je to zanje naredil nekdo drug. Dogajanje prenesejo direktno v svoje življenje. 

Resnično življenje je izkrivljeno

Vse je odvisno od tega, kaj je cilj resničnostnega šova. Pri nekaterih je v ospredju popivanje, agresivno vedenje, vpitje, tveganje pri vseh situacijah ... Potem so tekmovalci nagrajeni z denarjem, priljubljenostjo in materialnimi stvarmi. 

Kakšno sporočilo to prenaša otrokom? Da je vsakršno vedenje primerno in sprejeto? Da bodo priljubljeni, če se obnašajo enako, kot so videli v šovu?

Agresija in drama

V šovih se tekmovalci velikokrat skregajo, vpijejo drug na drugega in se vpletajo v dramo. Marsikdo postane agresiven ali celo nasilen. In v oddaji je videti, da je vse to nekaj normalnega, del življenja pač. Bi res radi, da vaš otrok agresijo, dramo in nasilje smatra kot normalno?

Za uspeh se ni treba truditi

Redko kateri šov pokaže, da je za uspeh in dosego cilja potrebnega veliko truda, potrpežljivosti, znanja in kompromisov. V ospredju sta bolj drama in sreča. Sčasoma lahko otrok posvoji miselnost, da bo uspeh prišel sam od sebe in se mu ni potrebno posebej truditi.

Viri: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26108397/, Zadovoljna.rs

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Špela Zupanc, ljubiteljica potovanj in aktivnega življenja.

V pogovoru nam je Špela razkrila veliko idej, kaj na počitnicah lahko počnemo, kako se na dejavnosti pripravimo in poskrbimo za varnost, kakšne so prednosti aktivnega turizma, kako smo lahko aktivni tudi v mestih ter še veliko več.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?