Med prepirom pogosto izrečemo tudi kaj, česar ne mislimo resno. Kljub obžalovanju in opravičilu, besed ne moremo vzeti nazaj. Škoda je že storjena. Preverite, česa ne bi smeli uporabiti v nobenem prepiru.
Ker smo si ljudje med seboj različni in drugače gledamo na svet, se prepirom (žal) ne moremo izogniti. Lahko pa nadzorujete svoja čustva in besede ter preprečite zamere, ki jih gojimo še dolgo po tem. Čeprav ste jezni, ne prizadenite ljubih oseb, saj škode zares ne morete več popraviti. Za začetek se izognite nekaterim besedam, ki jih ne bi smeli izreči v sporih:
“Jezen/jezna sem nate zaradi veliko stvari!”
Ne smete dovoliti, da se zamere nakopičijo in nato izbruhnejo kot vulkan. Ni pravično, da v trenutnem sporu omenjate nekaj, kar se je zgodilo že en mesec nazaj, pa takrat niste ukrepali. Svoje občutke in pomisleke morate izraziti sproti ter se izogniti večjim nesporazumom. Osredotočite se le na aktualni problem in ga skušajte rešiti. Ostalo pustite v preteklosti in zamer ne nosite s seboj.
“Vedno tako ravnaš” in “Nikoli ne narediš tega”
Kadar uporabljate besede kot sta vedno in nikoli, razvrednotite vse dobro, kar oseba naredi v odnosu. Čeprav je v tistem trenutku težko, poglejte širšo sliko. Je prijatelj zavrnil več priložnosti za druženje zato, ker se ne trudi za vajino prijateljstvo, ali ker je zadnje čase zaposlen s službenim projektom? Ali partner ne opravlja gospodinjskih opravil, ker tega ne želi ali ker trenutno nima časa zaradi izrednih situacij? Pogosto ljudem delamo krivico, močne besede pa vse skupaj še poslabšajo.
“Zaključil/a sem s tabo.”
Zamislite si hipotetično situacijo: Partner ali prijatelj vam v vsakem prepiru grozi, da se bo nehal truditi za vajin odnos ali da ga celo želi prekiniti. Kako bi se počutili? Vsakokrat, ko uporabite podobne besede v prepiru, sprožite nezaupanje in nakažete možnost, da bi se odnos lahko skrhal. Če si tega zares ne želite, se besedam izognite v velikem loku. Če bo oseba vaše grožnje vzela resno, lahko izgubite dobrega prijatelja ali drugo polovico zaradi nedolžnega prepira, ki ste ga začinili z nepremišljenimi izjavami.
Kako bi morali k prepiru pristopiti na drugačen način?
- Poslušajte - Dajta si priložnost, da oba razložita svoj pogled na problem, drugi pa naj bo med razlago zgolj poslušalec.
- Prepirajte se iz oči v oči - Preko telefona ali sporočil hitro rečemo vse, kar nam pade na pamet in kasneje obžalujemo.
- Postavite se v čevlje druge osebe - Skušajte razumeti in bodite pripravljeni na kompromis.
- Prepira ne vlecite dolgo časa - Stres in napetost slabo vplivata na telo in na odnose. Prekinite spor za nekaj časa, premislite in nadaljujte kasneje. Zelo verjetno bosta prepir nadaljevala bolj umirjeno.
Preverite tudi: 16 uporabnih ayurvedskih nasvetov
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa