Ko ste jezni, nikoli ne izrecite teh besed!

24. 6. 2023
Deli
Ko ste jezni, nikoli ne izrecite teh besed! (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko nas zajame jeza, pogosto rečemo kaj, kar kasneje obžalujemo in ne mislimo resno. Nikoli si ne dovolite izreči naslednjih besed. 

Čeprav jeza ni čustvo, ki ga radi doživljamo, tega ne moremo preprečiti. Določene situacije in ljudje nas pač razjezijo. Se znate obvladovati, ko postanete jezni, ali vedno naredite in rečete kaj, za kar vam je kasneje žal? 

Kaj naredite, ko ste jezni? 

Jeza je precej intenzivno čustvo, zato je potrebno v naprej razmisliti, kaj boste naredili, ko se zgodi. Kaj vas najbolj pomiri? Vedno ni lahko, vendar z vsako situacijo postanete bolj vešči v zdravem izražanju jeze. 

Nekatere besede smo verjetno v jezi izrekli vsi, pa jih ne bi smeli. Ne naredijo nič dobrega in kasneje jih lahko obžalujete, pa škode ne boste morali več popraviti. 

Ste že kdaj v jezi izrekli: "Zaradi tebe se počutim ..."

Ne zdi se nič takšnega, a izjava ni resnična. Vsi imamo svoje izkušnje s komunikacijo in ranami, ki so nam jih prizadeli v preteklosti. Veliko bolje bo, če boste poimenovali in izpostavili vedenje, ki vas je spravilo v jezo (ali v vas prebudilo kaj drugega) in opisali vašo izkušnjo ob tem. 

Recite na primer: "Ob tvojem vedenju sem izkusil/a to in to ..."

Bistvo je, da situacije ne naredite osebne, saj se v tem primeru lahko stopnjuje do meje, ki je niste hoteli. Zato ne recite nekomu, da vas vznemirja, jezi, žalosti ... Namesto tega lahko poveste, da je za vas težko in se ne čutite cenjene, ko vas oseba ne upošteva in ne posluša vašega mnenja. 

Tu je še nekaj napotkov, kako na zdrav način pristopiti k jezi: 

  • Izpostavite, da bi se radi pogovorili. Premislite, kaj bi radi s pogovorom dosegli in katere rešitve bi prišle v poštev za vas. 

  • Delite, kako je situacija na vas vplivala, vendar naj ne bo preveč osebno. 

  • Prevzemite svojo krivdo in priznajte, kako ste sami prispevali k problemu (saj veste, za prepir sta vedno potrebna dva). 

  • Določite, kaj potrebujete, da se lahko premaknete naprej in prosite za to. Bodite specifični. 

  • Vprašajte, kaj druga oseba potrebuje, da zadosti vašim zahtevam in bodite na voljo. 

  • Zaključite s pozitivno noto in izpostavite to, da je bilo dobro, da sta se na koncu z osebo pogovorili in iskali rešitev, namesto gojili zamero. 

Morda bi vas zanimalo tudi:

Kineziologinji o pravilnem gibanju

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.

Pogovoru prisluhnite tukaj: