"Včeraj sem ga spet videla prihajati iz njene hiše. Zjutraj ob osmih! Zagotovo ima kaj z njim, skoraj prepričana sem."
Vesna kar ne more verjeti. Stoji v vrsti pred blagajno in mora poslušati, kako 'pozorna' soseda njeni najboljši prijateljici Špeli pripisuje ljubimca.
Nepojmljivo, kaj vse je opazila in zdaj še toplo razlaga naprej. Da je Špelin mož na daljši službeni poti v Švici in da ona v tem času sprejema obiske skrivnostnega neznanca, ki ostane celo čez noč. In da Špela neznanca brez zadrege pozdravi s poljubom in da zvečer ob svečah posedata v dnevni sobi.
Vesna takoj pokliče Špelo, da bi jo posvarila pred govoricami. Toda namesto, da bi se razburila, se Špela glasno zasmeje. "Moj brat, moj ljubimec? Ta pa ima domišljijo!" Vesna skoraj ne more verjeti, s kakšno lahkoto to jemlje njena prijateljica. "Zadevo moraš razjasniti," ji svetuje. "Povej sosedi, da brat stanuje pri tebi, dokler se Tomaž ne vrne." Toda Špela se brani. "Pa kaj še. Vedno bo kaj našla za čvekati. Naj kar govoriči."
"Naj kar govoriči?" Odkar je bila Vesna sama žrtev nepreverjenih govoric, gleda na stvari nekoliko drugače kot njena prijateljica. Njena kolegica je namreč razširila govorice, da je izklepetala določene poslovne skrivnosti. Če bi to prišlo njenemu šefu na ušesa, Vesna zagotovo ne bi napredovala.
Ja, takrat je dobro naredila, da se je branila pred govoricami in je kolegico poklicala na zagovor. Kajti zlobno obrekovanje in klevetanje sta veliko več kot pa govorice, zato jih je treba zaustaviti. To pomeni, utišati zlobne jezike. Toda najprej moramo vsekakor dokazati, da so govorice neresnične.
Ostanite neodvisni
Tudi če je zlobno klevetanje, ki ga je doživela Vesna, dokaj redko, morate vedeti, da ljudje že od nekdaj radi opravljamo, in sicer odkar smo odkrili govorico. Strokovnjaki ocenjujejo, da odrasli več kot polovico svojih pogovorov namenijo opravljanju. In to povsem upravičeno.
Opravljanje naj bi bilo socialno lepilo, ki skupnost drži skupaj. Ljudje si tako obojestransko zagotavljamo, da smo enakega mnenja. Poleg tega so opravljive zgodbice kot nekakšno vodilo. Dajejo nam oporne točke, kako naj se obnašamo.
Na noben način pa ne smemo prehitevati svoje 'pokornosti' in stalno razmišljati, kaj si bodo drugi mislili o nas. Tako postanemo preveč odvisni od mnenj drugih in se ne moremo več odločati samostojno.
Branite se
Vedeti morate, da se v opravljanje pogosto prikrade tudi zavist, v kateri se skriva tudi trohica občudovanja. Nekateri pri tem nekoliko prekoračijo mero. Kdor pri tovrstnih napadih ostane povsem hladnokrven in se celo prijateljsko nasmehne, prevzame najboljše protiukrepe. Ljudem bo enkrat zagotovo postalo dolgočasno in bodo prenehali govoričiti.
Znani pisatelj Oscar Wilde (1854–1900) se prav gotovo ne bi sprijaznil s tem. Proti šušljanju in govoričenju se je boril na povsem edinstven način. Vsem je dobro znan njegov stavek: "Na vsem svetu je le nekaj, kar je hujše, kot če te opravljajo. In to je, da o tebi sploh ne govorijo."
Preberite tudi: Kako ustaviti obrekovanje z 1 stavkom
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa