Kako prepoznamo lažnivca?

8. 7. 2015 | Vir: Lisa
Deli
Kako prepoznamo lažnivca? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ste se danes že zlagali?

Včasih si pomagamo z malimi lažmi iz obzirnosti in s tem ni popolnoma nič narobe. Toda nekateri ljudje enostavno pretiravajo: širokoustijo se tako, da se kar iskri – in pri tem niti malo ne zardevajo.

Smo zaradi malo spogledovanja že lažnivi kljukci? Je vaša zlobna kolegica lažniva kraljica? Samo dobro morate pogledati in boste vedeli, kdo je iskren in kdo ne!

Izda nas namreč govorica telesa – o tem je Joe Navarro popolnoma prepričan. In Američan bo že vedel, saj je 25 let delal za FBI in izpeljal na tisoče zaslišanj. Pravi, da nas pri lažeh vedno izda naše telo.

V svoji najnovejši knjigi izdaja, kako prepoznamo lažnivca.

Za vas smo jih izbrali nekaj najboljših – čisto zares!

Glava

Adamovo jabolko: če nenadoma poskoči navzgor, je prizadeta oseba slišala nekaj zelo vznemirjajočega. Morda ste jo ravno zalotili pri laganju ...

S prsti skozi lase: če so nervozni in napeti, si gredo moški pogosto nezavedno s prsti skozi lase. To je lahko tudi znak, da se vam želi zlagati.

Zgornji del telesa

Ramena: če je ena od obeh ram povlečena navzgor proti ušesu, to večinoma pomeni: oseba ni prepričana o tem, kar govori. O nečem dvomi.

Prsi: odkriti ljudje si v višino srca položijo celo dlan, da bi tako dokazali svojo nedolžnost. Nekdo, ki hoče lagati, si na zgornji del telesa pritisne le s konicami prstov.

Noge in stopala

Noge: to je naš najbolj odkritosrčen del telesa. Številni med pogovorom sploh niso pozorni nanje. Noge tako avtomatično odražajo tisto, kar mislimo. Če jih nekdo prekriža, kaže na svojo napetost – in večinoma čisto zares.

Prsti na nogah: kdor se počuti dobro, jih spodvija in ne laže.

Stopala: če po nekem vprašanju nenadoma otrpnejo, to kaže na veliko neugodje. Še malce povprašajte!

Obraz

Čelo: lažnivci imajo pogosto težave odgovoriti na preprosta vprašanja. Videti so, kot da morajo rešiti težko računsko nalogo. To se kaže predvsem v gubanju čela.

Očesni stik: številni mislijo, da je dober znak. Napačno! Večina lažnivcev se želi prepričati, ali jim verjamemo. Kdor pogleda stran, je pogosto bolj iskren!

Vrat

Igranje z ogrlico: če se ženske znajdejo pod pritiskom, se rade igrajo s svojo ogrlico – z vedno enakim potekom gibanja sproščajo stres.

Dotikanje: če se ne počutimo dobro v svoji koži ali pa nas nekaj moti, se pogosto nezavedno dotikamo dela kože ob vratu. To je zelo jasen znak za nelagodje.

Roke

Dlani: če so med pogovorom obrnjene navzgor, je to zelo sumljivo. Če se namreč počutimo varne, so naše dlani običajno obrnjene navzdol.

Prsti: znak varnosti so tudi razkrečeni prsti – tega pri lažnivcih ni.

Dlani, oblikovane v streho: to naredi nekdo, ki je o nečem prepričan – kot da bi bila gesta naštudirana.

Še nekaj kazalnikov:

  • Lažnivci se potrudijo, da ne pokažejo čustev. To povzroča stresne trenutke. Napetost je torej lahko tudi znak za laganje.
  • Pomembno je, da ne pritiskate na lažnivo osebo. V takem primeru bodo tako ali tako nastopili znaki stresa.
  • Če niste prepričani prvič, še enkrat zastavite vprašanje, le formulirajte ga drugače.
  • Lažnivca prepoznate tudi, ko izključite nekatere zunanje dejavnike (na primer znojenje ob vročini).

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"