Kako vam perfekcionizem skrivaj škoduje

7. 8. 2017
Deli
Kako vam perfekcionizem skrivaj škoduje (foto: Profimedia)
Profimedia

Čeprav je perfekcionizem cenjena lastnost, saj odraža trud in prizadevanje, da bi bilo vse najbolje, kot je lahko, vas ob nepazljivosti počasi začne uničevati. Preverite, kakšen vpliv ima stremenje k popolnosti na vas.

Obsedenost s popolnostjo s seboj prinese nekaj lastnosti, ki so skupne vsem perfekcionistom:

  • Čeprav so že večkrat preverili, ali je vse v redu, morajo to storiti še enkrat.
  • Odlašajo, saj menijo, da sedaj ni pravi trenutek, da bi začeli z nečim novim.
  • Vedno so med prvimi, ki opazijo napako.

“Perfekcionizem je več kot prizadevanje, da bi dali vse od sebe za določen cilj. Je odraz notranje tesnobe,” je povedal psiholog Thomas S. Greenspon. Rodi se zaradi nelagodja, skrbi in dvoma, ne pa zaradi želje, da bi stvari opravili dobro. Lahko je blagoslov ali prekletstvo.


Kako perfekcionizem skrivaj škodi?

Pogosto težnjo k popolnosti jemljemo kot nekaj dobrega, vendar vedno ne ustvari najboljšega, kar lahko ponudimo. Ena izmed slabih strani je čas, ki ga porabite zato, da bi nekaj izgledalo popolno. To povzroči le manjšo produktivnost in nejevoljo, ko ugotovite, da niste opravili vsega. Preživljanje časa ob početju iste stvari je pogosto iluzija - mislite, da nekaj izboljšujete, v resnici pa končni izdelek ne bo veliko boljši, kar vas ovira pri uspešnosti. Če vam spodleti prej, se boste v krajšem času naučili, kako napake odpraviti in ustvariti uspeh. S počasnim plezanjem na vrh pa boste izgubili dragocene trenutke, in če vam kljub vloženemu trudu spodleti, tvegate razočaranje, saj ste vrgli stran mesece prizadevanj.


Kako spremeniti miselnost?

Če imate občutek, da vas perfekcionizem omejuje, bi morali poskusiti spremeniti navade in način mišljenja. Obstaja več strategij, tu pa je le nekaj nasvetov, ki vam pri tem lahko pomagajo.


1. Opustite razmišljanje “Na vse ali nič!”

Perfekcionisti pogosto razmišljajo tako, da želijo nekaj narediti odlično ali pa sploh ne. V zmernih mejah je to dobro mišljenje. Problem nastane, ko ljudje pričnejo zanikati pomembnost procesa s katerim dosežejo cilj. Zmago si priigrate z izkušnjami in vpogledom v delo, ki vam omogoči, da ga uporabite po svoje in ga naredite koristnega. Spregledati dejstvo, da je pomemben tudi trud na prehojeni poti, zmanjšuje možnosti za uspeh.


2. Presodite, kaj zares potrebujete in kaj bi bilo dobro imeti

Imeti veliko idej je lahko dobra stvar, razen če ste obsedeni s popolnostjo. Nujno je, da naredite ožji izbor predlogov, ki bi jih lahko uporabili, vendar perfekcionistom ta korak povzroča težave. Težko namreč opustijo ideje, za katere so prepričani, da bi na kakršenkoli način morale biti vključene. To zavira delo in dodaja pritisk. Preden pričnete s projekti, poskrbite, da boste naredili seznam stvari, ki jih nujno potrebujete in še enega z vsem, kar bi vam lahko prišlo prav. Zagotovite, da bodo prioritete zares imele prednost.


3. Praznujte majhne zmage

Način razmišljanja perfekcionistov lahko vodi v negativnost, zato vsak dan pomislite na 3 majhne dosežke na katere ste ponosni. To vam bo pomagalo misli usmeriti na pozitivno pot. Lahko so majhne stvari, kot na primer zgodnejše vstajanje brez budilke, spoznavanje novih ljudi, bolj zdravo kosilo v primerjavi z včerajšnjim …. Vse, kar vas bo spravilo v dobro voljo. To vas bo motiviralo in spodbudilo k razmišljanju, da lahko včasih zmago dosežete tudi, kadar oddate končni izdelek ne da bi ga še dva meseca izpopolnjevali.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"