Susan Sontag je bila ameriška pisateljica, profesorica, literarna ikona in politična aktivistka. The New York Review of Books jo je označil kot "eno najvplivnejših med kritiki njene generacije".
Sontagova je aktivno pisala, govorila in poročala s konfliktnih območij, tudi med vietnamsko vojno in obleganjem Sarajeva. Veliko je pisala o fotografiji, kulturi in medijih, aidsu in bolezni, človekovih pravicah, komunizmu in levičarski ideologiji.
Njena najbolj znana dela vključujejo: On Photography, Against Interpretation, Styles of Radical Will, The Way We Live Now, Illness as Metaphor, Regarding the Pain of Others, The Volcano Lover in In America. Med deli je tudi dnevnik. Drugi del – As Consciousness Is Harnessed to Flesh: Journals and Notebooks – daje vpogled v razmišljanje slavne avtorice o ljubezni, pisanju, cenzuri in aforizmih. Toda prvi del – Reborn: Journals and Notebooks – je še bolj fascinanten, saj lahko spremljamo mlado Sontagovo, kako se začne oblikovati kot privatna oseba in javna intelektualka.
Tik preden je dopolnila 24 let, leta 1957, je pripravila seznam pravil in dolžnosti za 24-letnike. Dve leti pozneje, septembra 1959, je naštela svojih 10 pravil za vzgojo otroka (delo je celo uredil njen sin David Rieff).
1. Bodi dosleden.
2. Ne govori o njem drugim (npr. ne pripoveduj o smešnih stvareh) v njegovi prisotnosti. (Ne delaj ga sramežljivega)
3. Ne hvali ga za nekaj, česar ne morem vedno sprejeti kot dobro.
4. Ne grajaj ga ostro za nekaj, kar mu je bilo dovoljeno storiti.
5. Dnevna rutina: prehrana, domača naloga, kopel, zobje, soba, zgodba, postelja.
6. Ne dovoli mu, da monopolizira, ko sem v družbi drugih ljudi.
7. Vedno govori dobro o njegovem očetu. Brez vzdihovanja in nestrpnosti.
8. Ne preprečuj otroških fantazij.
9. Opozori ga, da obstaja svet odraslih, ki ga ne zadeva.
10. Ne domnevaj, da tisto, česar jaz ne maram (kopanje, umivanje las), tudi njemu ne bo všeč.
63 vprašanj za otroka, s katerimi ga boste spodbudili k pogovoru (namesto tipičnih 'kako si' ali 'kako je bilo ...')