Izkazalo se je, da takšno vedenje ni znak samozavesti, temveč lahko opozarja na nekaj drugega.
Psihologi z univerze McGill so ugotovili, da lahko z opazovanjem osnovne telesne govorice v le nekaj sekundah prepoznamo ljudi z manipulativnimi težnjami.
Pet ločenih študij, v katerih je sodelovalo 608 udeležencev, je razkrilo, da imajo posamezniki z naravno odprto in dominantno držo večjo verjetnost, da bodo izkazovali antisocialne in manipulativne osebnostne lastnosti.
Tako imenovna "poza moča" (drža z razširjenimi nogami in izbočenimi prsmi) je bila nekoč priljubljena gesta, ki naj bi izkazovala samozavest. A ta študija je razpravo postavila v novo luč: takšna drža morda ne pomeni zgolj samozavesti, temveč lahko nakazuje nekaj povsem drugega.
Menijo, da je želja po dominantni drži lahko nezavedna strategija zastraševanja, s katero si posameznik želi zagotoviti prednost ali dostop do virov – na račun drugih.
Kako je potekala raziskava?
V prvi študiji so udeleženci izpolnili osebnostni vprašalnik in poslali štiri fotografije svoje naravne telesne drže – spredaj, zadaj, z leve in z desne strani. S pomočjo posebnega algoritma so raziskovalci analizirali ključne točke telesa, kot so položaj vratu, linija oči, ramena, hrbtenica in boki.
Druga študija je preverjala doslednost rezultatov, tretja pa je vključevala 104 udeležence, ki so morali na ukaz zavzeti dominantne in podrejene poze. Ugotovili so, da so posamezniki, ki so lažje zavzeli "poze moči", bili tudi naravno bolj dominantni ter celo kazali znake primarne (genetske) psihopatije. Ti posamezniki so pokazali tudi manj empatije in imeli slabši nadzor nad jezo.
Četrta študija je v raziskavo vključila fiziološki in nevrološki vidik – z merjenjem mišične aktivnosti pri 129 udeležencih. Z uporabo površinske elektromiografije (EMG) so ugotovili, da mišica sternokleidomastoid, ki povezuje glavo in vrat, pomembno prispeva k ohranjanju dominantne drže.
V peti in zadnji študiji so znanstveniki povezali držo telesa z osebnostnimi lastnostmi, kot so makiavelizem, narcizem in agresivnost. Rezultati so potrdili, da je bolj pokončna drža pogosteje prisotna pri ljudeh z večjo željo po moči in nagnjenostjo k manipulaciji za dosego lastnih ciljev.
Kaj to pomeni za vsakdanje življenje?
Raziskovalci opozarjajo, da rezultatov ne smemo razumeti kot poziv k slabši telesni drži. "Ljudje ne bi smeli sklepati, da bo pokončna drža spremenila njihovo osebnost," pravijo avtorji in poudarjajo, da študija kaže povezave, ne pa vzročne zveze.
Študija razkriva kompleksno povezavo med govorico telesa in osebnostjo ter ponuja nov vpogled v to, kako lahko naša fizična drža odraža globoko zakoreninjene značajske lastnosti. Čeprav pokončna drža sama po sebi ni dokaz manipulativnosti, je lahko opozorilni znak za antisocialno vedenje. Seveda pa je najpomembneje, da opazujemo obnašanje osebe in smo pozorni na morebitne rdeče zastavice, ki bi lahko razkrivale, da nekdo želi manipulirati z nami.
Prirejeno po: kafe.rs
Preberite več na Sensa.si