Žal verbalna zloraba ni vedno očitna na prvi pogled, vendar lahko boli prav tako ali še bolj kot fizična.
Vsak ima kdaj slab dan in s tem ni nič narobe. Verjetno ste kdaj na koga že vpili, čeprav ni bil ničesar kriv, a ste morali izraziti svojo jezo. Smo pač ljudje in delamo napake. Kje pa je meja med verbalno zlorabo in vpitjem na otroka, ker ni pospravil sobe ali nad partnerjem, ker se ni držal dogovora?
- Preverite tudi: Lahko telovadimo takrat, ko smo prehlajeni?
Verbalno zlorabo bo lažje prepoznati, če boste vedeli, na kaj morate biti pozorni:
Ne gre samo za vpitje
Verbalna zloraba obsega veliko več kot vpitje. Izraža se z veliko vedenji. Lahko se pokaže z vpitjem, zmerjanjem, grožnjami, manipulacijo in obračanjem besed.
V teoriji gre za to, da je oseba kritična do nekoga in se odzove z jezo in besedami, s katerimi želi nadzor in prevlado nad nekom. Da dejanja štejejo kot verbalna zloraba, vas ne rabi kdo stalno zmerjati in vpiti na vas. Pravzaprav se oseba lahko vede ljubeče in ima kar naenkrat izpad jeze. Težava je v tem, da ostali nikoli ne vedo, kdaj bo prišel ta trenutek.
Ni nujno, da se zlorabe zavedate
Pričakujemo, da bo zelo očitno, ko nas bo kdo verbalno zlorabil, vendar to ni čisto res. Lahko ste bili celo žrtev verbalnega nasilja kot otrok, pa se tega niti ne zavedate in celo nosite posledice s seboj v odraslo življenje.
Prav v otroštvu zloraba pusti večje travme, saj takrat šele ugotavljamo, kdo sploh smo. Ali imate globoko zakoreninjeno prepričanje, da si ne zaslužite ljubezni, da ste nesposobni, sovražite svoj videz? Potem je vredno izvedeti, iz kje izhajajo ta prepričanja.
Druge posledice
Verbalno nasilje sčasoma pripelje do tega, da žrtev začne verjeti v negativne stvari o sebi in drugih. To vpliva na vsa področja v življenju, od odnosov, do zmožnosti pri delu, veri v uspeh, doseganje ciljev ... Obstaja celo večja možnost za pojav depresije ali anksioznosti.
Žrtve lahko postanejo storilci
Lahko pa nadaljujejo v vlogi žrtve, ali so oboje - žrtev in hkrati storilec. Vzorec zlorabe je težko prekiniti. To se lahko zgodi samo, če žrtev prepozna problem in poišče pomoč, kar je malo verjetno. Večkrat se zgodi, da svoja opažanja poda kdo od bližnjih.
Samo pomislite: če je oseba v otroštvu doživljala verbalno zlorabo, se ni naučila uravnavati in izražati čustev. Obstaja velika verjetnost, da bo v odrasli dobi sama verbalno zlorabljala koga drugega, saj pozna le takšno obliko odnosa. Ali pa bo našla odnos, v katerem bo žrtev.
Storilec ni slaba oseba, največkrat ima težave
Ni težko storilca pospraviti v predal "slaba, zlobna oseba", vendar pogosto to ne drži. V ozadju se skriva večja težava, ki je sprožila zlorabo. Lahko gre za zelo različne stvari, od depresije, do mentalnih težav, odvisnosti ... To še ni vse, oseba, ki zlorablja, se pogosto glede tega počuti slabo, vendar ne zna ubesediti, ne zna se opravičiti, niti popraviti svojega vedenja.
Vas zanima tudi pogovor, ki ga vodi Borut Pahor?
Naš nekdanji predsednik republike se pogovarja z izjemnimi Slovenkami in Slovenci, ki so na svoji poti ustvarili neprecenljive zgodbe, vredne preučevanja. Je nefiltrirano potovanje skozi njihove izkušnje, o odkrivanju njihovega potenciala, preseganju ustaljenih okvirjev in ustvarjanju izpopolnjenega življenja.
Novi epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven