Starši, pozor: če pri vzgoji počnete to, lahko nenamerno vzgojite narcistične otroke

3. 8. 2024
Deli
Starši, pozor: če pri vzgoji počnete to, lahko nenamerno vzgojite narcistične otroke (foto: Profimedia)
Profimedia

Na ta način lahko nevede vzgojite narcistične otroke.

Starši včasih nekaj počnejo dobronamerno, v resnici pa s svojimi dejanji močno škodijo svojim otrokom. Včasih jih lahko celo vzgojijo v narcise, opozarjajo na portalu Sensa. Preverite, kaj bi morali početi in čemu se izogibati, če svojih otrok ne želite spremeniti v narcise.

Ne spreglejte:

Ne primerjajte svojih otrok z drugimi

Prepoznajte svoje otroke takšne, kot so, brez primerjanja z drugimi. Če so naredili nekaj narobe, jim to povejte, vendar ne v primerjavi z nekom drugim (kot so bratje, sestre, sosedje, sošolci itd.).

Primerjanje z drugimi je nevarno, ker vedno obstaja nekdo, ki lahko prekaša vašega otroka na nekem področju, kar pri otroku ustvarja občutek nenehnega neuspeha. Če se vaši otroci osredotočajo nase (in na doseganje svojih osebnih ciljev), bodo uspevali ali doživljali poraze na podlagi lastnih zaslug.

Resnično spoznajte svoje otroke

Pravi vzrok za narcistično osebnostno motnjo pri odraslih je težko določiti. Nekateri strokovnjaki za duševno zdravje verjamejo, da narcizem izhaja iz zlorabe, medtem ko drugi menijo, da izhaja iz preveč vpletenih staršev, ki projicirajo svoje želje na svoje otroke (npr. oče želi, da otrok postane športnik, tudi če si otrok tega ne želi sam).

Kakorkoli že, ne morete zgrešiti, če boste skrbno poslušali svoje otroke, razumeli, kdo so, in priznavali njihove edinstvene želje, misli in občutke. Ni se vam treba vedno strinjati z njimi, vendar jim boste dali velik zagon v življenju, če boste resnično pustili, da zasije njihov pravi jaz.

Osredotočajte se na pozitivne osebnostne lastnosti, ne na dosežke

Dosežki vašega otroka so minljivi, vendar njihova prijaznost in dober značaj (če ju negujete) ostaneta za vse življenje. Prepoznajte, ko vaš otrok pokaže predanost, odlično delovno etiko, sočutje, pripravljenost pomagati ali je na splošno prijetna oseba.

Občasno je v redu pohvaliti dosežke vašega otroka, vendar omejite pogostost in intenzivnost tega početja. Osredotočanje na njihov trud, značaj in osebne lastnosti (namesto na dosežke) je ključnega pomena.

Ne bodite mučenik

Da, radi se počutite pomembni v življenju svojih otrok, vendar ne delajte vsega namesto njih. Če svojim otrokom dovolite, da mislijo, da se vaš svet vrti le okoli njih, to vodi v občutek samozadostnosti (in nemoči) pri otrocih. Tako odrastejo v pričakovanju, da bodo vsi, ki jih "ljubijo", tudi urejali svoja življenja okoli izpolnjevanja vseh njihovih muh in želja. Pokažite svojim otrokom, da zaupate v njihovo sposobnost, da določene stvari naredijo sami.

Preberite več na Sensa.si