Če pri sebi prepoznate te znake, ste zelo verjetno imeli nesrečno otroštvo

16. 3. 2024
Deli
Pokazatelji nesrečnega otroštva na prvi pogled niso vselej očitni, toda v odrasli dobi se prej kot slej pokažejo v različnih vidikih. (foto: Profimedia)
Profimedia

Pokazatelji nesrečnega otroštva niso vedno očitni na prvi pogled, toda v odrasli dobi se prej kot slej pojavijo.

Predvsem se pokažejo v odnosu do sebe in okolice, ter pogosto tudi v neizpolnjujočem življenju, za katerega oseba, ki je imela težavno otroštvo, pogosto niti ne ve, da je posledica različnih omejujočih vzorcev in prepričanj, ki jih je pridobila v najzgodnejšem obdobju svojega življenja.

Ne spreglejte:

Nekaj znakov, ki so lahko pokazatelji nesrečnega otroštva

1. Nagnjenost k temu, da vedno ustrežete drugim

Odraščanje v nesrečnem otroštvu vas je morda pripravilo do tega, da vedno dajete prednost potrebam in željam drugih pred svojimi. V odrasli dobi se to lahko kaže kot kronično ugajanje ljudem, ko težko rečete ne, postavite meje ali izrazite svoje želje. Bistveno je, da se naučite, da skrb za lastne potrebe ni sebična, temveč nujna za vaše dobro počutje.

2. Perfekcionizem vam uničuje življenje

Posledice težkega otroštva se lahko večkrat kažejo po nenehnem stremljenju k popolnosti kot načinu pridobivanja odobravanja in izogibanju kritike. V odrasli dobi se kaže kot perfekcionizem in nerealni standardi, ter strah pred delanjem napak.

3. Nezaupanje v svoje pristne občutke

Marsikoga je odraščanje v nesrečnem okolju privedlo do ignoriranja lastnih občutkov in intuicije. Zaradi tega lahko podcenjujete svoje občutke, želje ter hotenja in se preveč zanašate na usmeritve iz svoje okolice.

4. Ranljivost vam predstavlja nemoč

Posledica odraščanja v težkem okolju je tudi to, da je osebi težko biti ranljiva, saj to enači z nemočjo. Prav tako težko pokaže svoja pristna čustva, saj to predstavlja nenehno nevarnost, da bo kdo to izkoristil sebi v prid.

5. Večkrat potlačite jezo

V težavnem okolju v odraščanju izražanje jeze morda ni bilo dovoljeno ali pa so bile negativne posledice, kar se lahko v odraslosti odraža kot nezmožnost konstruktivnega izražanja jeze ali pa se jezo vedno potlači.

V težavnem okolju odraščanja, izražanje jeze večkrat ni dovoljeno.

V težavnem okolju odraščanja, izražanje jeze večkrat ni dovoljeno.

Profimedia

6. Postavljanje meja predstavlja veliko težavo

Ljudje, ki so imeli nesrečno otroštvo, v odnosih večkrat težko postavljajo meje. Svoje potrebe pogosto tudi postavljajo na zadnje mesto, kar večkrat privede do izgorelosti in čustvene izčrpanosti, saj je postavljanje zdravih meja ključno za uravnotežene odnose.

7. Težko sprejemate komplimente

Odraščanje v toksičnem okolju je lahko privedlo tudi do tega, da odklanjate komplimente ali se počutite nevredni pohval. Lahko tudi težko priznavate svoje sposobnosti, svoje dosežke pripisujete sreči in ne prepoznavate svoje lastne vrednosti.

8. Nenehno potreba po potrditvi s strani okolice

Nerazrešene težave iz otroštva lahko privedejo v iskanje nenehnega potrjevanja s strani okolice ter potrditve s strani prijateljev, partnerjev ali sodelavcev. Z zanašanjem na zunanje vire se bolj zanesete kot nase.

9. Strah pred zavrnitvijo

Težavno otroštvo lahko privede do strahu pred zavrnitvijo, zaradi česar je težko pričeti nove odnose ali se čustveno odpreti drugim ljudem. Strah pred zavrnitvijo prav tako onemogoča nove priložnosti in vzpostavljanje globljih odnosov.

Ne pozabite, da so zavrnitve naravni del življenja, ki nikoli ne določajo vaše vrednosti. Ob okrepitvi samozavesti in sočutju do sebe, se lahko tudi ta strah premaga in prične bolj izpolnjujoče življenje. 

Povzeto po: bolde.com

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?