Počitnice skozi oči mladih

1. 7. 2011
Deli
Počitnice skozi oči mladih

Počitnice so čas, ko si otroci, mladostniki in starši lahko spočijejo glave in naberejo novih moči za naslednje šolsko leto. Med počitnicami je več časa, in ko je časa več, marsikdo ne ve, kaj bi z njim.
Ko se z mladostniki pogovarjam o njihovih načrtih za počitnice, imajo te različno razdelane. Tudi njihove želje in cilji glede počitnic in dejavnosti so različni.

Nekateri mladostniki sanjajo o krasnih počitnicah v eksotičnih krajih. Njihove sanje temeljijo na resničnostnih šovih in televizijskih oddajah, kjer je svet mladih predstavljen v naslednjem sosledju: malo elegantnega dela za veliko denarja, veliko užitka, zapravljanja in potovanj, kar prinese življenjski slog na veliki nogi. Nezavedajoč se, da ti šovi ne morejo biti del slovenske resničnosti, se mladostniki identificirajo z lepimi mladimi igralci v oddajah, ki imajo resnično duh resničnosti, in želijo vsaj približno živeti življenje, prikazano na zaslonu.

A realnost je, da takšno življenje pač ni mogoče, če gre za vložek lastnega potu ali možganov pri delu. Tako so cilji slovenskih mladostnikov odpotovati na tropski otok, v hotel, ki ponuja vse, biti tam lep in opažen, zagorel in kul predvsem stranski produkt televizijske industrije in hkrati sanjaštvo, ki ima z realnostjo malo skupnega, razen tega, da ti mladostniki resnično verjamejo, da se jim bodo sanje uresničile. A kako, o tem ne razmišljajo.

Naslednji so mladostniki, ki počitnikujejo skupaj s starši. Marsikateri starši imajo težave z osamosvajanjem otroka, ko ga je treba izpustiti iz gnezda. V tem obdobju se v njih prebudi veliko strahov, kako bo z njim, če staršev ni zraven, če ga ne morejo nadzirati. Se bo otrok napil, bo vozil pijan, se mu bo zgodila nesreča, bo domov povabil prijatelje, ki bodo razgrajali in obrnili hišo na glavo? Tako pod pretvezo izpolnjevanja počitniških želja mladostnika, ki je star 19 ali 20 let, dopust podredijo njegovim željam, in to z enim in glavnim namenom, da bi šel z njimi. Da bi bili še letos zadnjič skupaj na dopustu kot celotna družina. A to govori o prestrašenosti staršev, o stiskah praznega gnezda, o praznini, ki morda zaradi tega nastane, pa se starši še ne morejo sprijazniti z njo.

Gre za mladostnike, mlade odrasle, ki so v očeh staršev še vedno otroci, še vedno je zanje treba skrbeti kot za desetletnike. In takšni mladostniki bodo šli težje in pozneje v svet, pri osamosvajanju bodo negotovi in nesamozavestni, načenjali jih bodo občutki krivde, ko bodo zapuščali uboge starše.
Počitnice so za marsikaterega mladostnika čas brezdelja. So brez idej, želja, ciljev, brez motivacije in interesov. Ti mladostniki spijo do popoldneva, ko pa se prikažejo iz zatemnjene sobe, se usedejo za računalnik in tam preždijo ure in ure. Gledajo filme, poslušajo glasbo, obiskujejo strani družabnih omrežij. Nato se morda odpravijo na igrišče k prijateljem ali k prijateljici domov. Starši teh mladostnikov ob njih čutijo veliko jeze in nemoči. Kazni in prepovedi v teh letih ne zaležejo več. Tako se marsikdaj zgodi, da je edini stik z otroki prepir o njihovem načinu preživljanja počitnic in o denarju, ki ga mladostnik zahteva za nakupovanje ali dan na morju s prijatelji. Če starši dopuščajo pasivnost mladostnikov, si jo bodo mladostniki z užitkom privoščili, čeprav jim je globoko v notranjosti na smrt dolgčas in neprijetno, ko ne vejo, kaj bi sami s seboj.

So pa tudi mladostniki, ki imajo počitnice za čas dela in užitka. Sami ali s pomočjo staršev si poiščejo počitniško delo in nato zasluženi denar zapravijo za počitnice s prijatelji. Gre za osebno in zelo vredno izkušnjo mladostnika, kako s trudom in delom do denarja in dopusta, oblačil, nakita, vstopnic za koncerte, športne opreme, karte za fitnes. Do občutka, da denar pripada njemu, da si z njim lahko uresniči želje, se nagradi. Do občutka spoštovanja, vztrajnosti, samostojnosti, vrednosti. Vse našteto pa gradi mozaik postopnega osamosvajanja od staršev in lastne vrednosti v svetu.

Ana Zarnik Horvat, univ. dipl. psih. in spec. zakonske in družinske terapije v Lisi

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?