Pravica do dostojanstvene starosti

4. 4. 2011
Deli
Pravica do dostojanstvene starosti

Danes lahko rečemo, da starost velikokrat prinese pet 'tegob': revščino, izoliranost od družbe, diskriminacijo, nepravičnost in zanemarjanje. Vendar naša dolžnost in dolžnost države je, da se to spremeni.

Pomoč starejšim je namreč zakonska in moralna obveznost. Čeprav je starost v naši družbi potisnjena na rob, pa je to vendar nekaj, kar nas vse prej ali slej čaka. Daljše življenje ne sme pomeniti zmanjšanja ugodja v življenju. Starejši ljudje morajo imeti možnost, da ohranijo bogato družbeno in individualno udejstvovanje in delovanje.

Starejšim ljudem, ki so v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih, je treba zagotoviti, da lahko živijo svoje življenje kar najbolj neodvisno, upoštevaje njihovo zdravstveno stanje in sposobnost za samostojno življenje. Spoštovati je treba njihovo zasebnost in jim omogočiti sodelovanje pri odločitvah, ki se nanašajo na življenjske razmere v zavodih. To so vse stvari, ki bi morale veljati kot pribite.

Varuh človekovih pravic je že pred leti zapisal, da naj bi bila spoštovanje starejših in skrb zanje ena od stalnic v človeški kulturi, zato vprašanja starejših oseb ne smemo obravnavati ločeno, ampak kot pomemben in potreben sestavni del v celotnem razvojnem procesu na vseh ravneh človeške družbe. Človeško dostojanstvo je v vseh starostih enako in vedno mlado!

Lani je izšla tudi knjiga z naslovom Praktični vodnik za upokojence: Pravice, možnosti, priložnosti, ki je namenjena ljudem v tretjem življenjskem obdobju. Prvi del priročnika je sestavljen iz krajših prispevkov različnih avtorjev, ki opisujejo pravice in možnosti upokojencev, medtem ko se drugi del približuje obliki turističnega vodnika z opisi in predstavitvijo vseh slovenskih občin.

Treba je biti aktiven

A dejstvo je, da nihče ne bo sam od sebe skrbel za nas. Kakovost življenja v starosti je precej odvisna od nas samih in od naših aktivnosti. Zelo pomembno je, da imamo vse življenje hobije, da se ne nehamo učiti. Na kakovost življenja vplivata tudi naše zdravje in naša telesna forma. Človek, ki je vse življenje skrbel za svoje telo, bo zagotovo tudi v starosti bolj fit. Strokovnjaki za starejše ljudi priporočajo veliko hoje in pohodništva.

Predvsem ima vsaka starejša oseba pravico do socialnega varstva. V tej zvezi Evropska socialna listina Slovenijo zavezuje, da neposredno ali v sodelovanju z javnimi ali zasebnimi organizacijami sprejme ali spodbuja ustrezne ukrepe, katerih namen je zlasti, da omogočijo starejšim osebam ostati polnopravni člani družbe tako dolgo, kot je mogoče, s pomočjo:

  • ustreznih sredstev, ki jim omogočajo spodobno življenje in aktivno vlogo v javnem, družbenem in kulturnem življenju;
  • informacij o službah in možnostih, dosegljivih starejšim osebam, ter o priložnostih, da jih uporabijo.
  • Država mora starejšim osebam omogočiti tudi, da si svobodno izberejo svoj življenjski slog in živijo samostojno v domačem okolju tako dolgo, kot želijo in zmorejo, s pomočjo: nastanitve, prilagojene njihovim potrebam in njihovemu zdravstvenemu stanju, ali ustrezne pomoči pri prilagajanju njihove nastanitve; zdravstvene nege in storitev, ki jih potrebujejo glede na svoje stanje.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?