Vzgoja je gotovo ena izmed pomembnejših vse življenjskih učenj, ki poteka med starši in otroki.
Julija Gippenreiter je znana ruska psihologinja, ki se med drugim ukvarja z družinsko terapijo in vzgojo otrok. Med drugim ima kar nekaj koristnih nasvetov za starše, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Kaj znana psihologinja svetuje staršem?
Čim večkrat izkažite ljubezen otroku
Zelo pomembno je, da otroku pokažete, da je brezpogojno ljubljen in sprejet. Za to ni potrebno, da naredi karkoli prav, da si po vašem zasluži ljubezen, kot je na primer domačo nalogo in podobno. Če otrok ne bo deležen brezpogojne ljubezni, bo pogosto v nenehnem strahu, da bo, če naredi kaj narobe, izgubil ljubezen staršev.
»Razlog za tako razširjen ocenjevalni odnos do otrok je v trdnem prepričanju, da so nagrade in kazni glavno sredstvo vzgoje. Pohvalite otroka, češ, da bo takrat boljši in kaznujete ga, da se poboljša. Ampak bolj ko otroka grajate, slabše je. Zakaj se to dogaja? Ker vzgoja otroka ni trening in da bi starši otrokom razvijali pogojne reflekse,« pravi psihologinja.
Ne posegajte v otrokov naravni razvoj
Ne onemogočajte otroku izkušenj. Če je živahen, ima nešteto vprašanj in si želi doživeti čim več raznovrstnih podvigov, to le kaže na radovednost, ki je potrebna za razvoj.
Najboljše, kar lahko storite, je, da se ne vpletate. Radovednost lahko hitro izgine, če otrok sliši le »ne postavljaj neumnih vprašanj«, »dovolj je bilo bedarij« in podobno. Starši naj se vključijo v otrokov razvoj tako, da podpirajo njegove naravne želje, ne da jih skušajo nadomestiti s tem, kar je po njihovem mnenju bolj pomembno, piše forumdaily.com.
Toda bodite previdni v zvezi z zgodnjim razvojem. Veliko se govori o pomenu metod zgodnjega razvoja, zgodnjega branja in zgodnje priprave na šolo, a otroci se morajo najprej igrati, svetuje Gippenreiterjeva.
Spodbujajte otrokovo samostojnost
Enako pomembno je, da otroka ne motite pri prvih poskusih osamosvojitve. Če želi otrok sam zavezati vezalke, mu to dovolite, čeprav se vam mudi. Hkrati potrebuje tiho pozornost - brez namigov, nasvetov in kritik. Če vsakič hitite, da bi namesto otroka naredili vse, se bo kmalu nehal truditi, da bi nekaj naredil samostojno, kar je napaka, ki jo dela veliko staršev.
Naj otrok prevzame odgovornost
Bolj ko otrok odrašča, bolj mu je potrebno pustiti, da najde svojo edinstveno pot. Postopoma bo vse bolj samostojen, kar mu dovolite, vendar postavite meje. Dogovorite se na primer, da lahko sam izbere, kdaj želi narediti domačo nalogo, vendar mora biti narejena do sedmih zvečer. Samostojnost naj se stopnjuje postopoma in vedno mu razložite, zakaj mu dajete več svobode. Ne zato, ker se ne želite ukvarjati z njim, temveč zato, ker verjamete, da zmore. Še vedno pa ste tam, če potrebuje pomoč.
Vzdržite se kritike
Med odraščanjem se bo otrok soočal z različnimi težavami, med katerimi bodo tudi takšne, ki bodo težje. Z njimi se bo veliko lažje spopadel, če se bo o tem lahko pogovoril s starši in bo z njimi imel dober odnos. Toda, če bo zaradi svoje iskrenosti deležen kritike, se ne bo zaupal.
»Otrok je kot vaš najboljši prijatelj. Ko se srečate in uživate z njim, je malo verjetno, da ga boste najprej kritizirali in ocenjevali. Naj bo tako tudi z otrokom,« še svetuje ruska psihologinja.
Vir: zadovoljna.nova.rs
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?