Agresivno vedenje ni vedno fizično in očitno. Lahko je zelo prikrito, manipulativno in subtilno, predvsem pa besedno in v dejanjih, ki v prvi vrsti sploh ne izgledajo agresivna.
Razlog, da je temu tako, je prikrita agresija, ki se je poslužujejo ljudje, ki težko direktno izražajo negativna čustva, namesto tega jih pokažejo skozi prikrite načine.
S prikrito agresijo ima med drugim vrsto izkušenj tudi psihologinja, ki se je izšolala na Harvardu, Dr. Cortney S. Warren. V nadaljevanju razkriva 7 stvari, ki jih počnejo najbolj pasivno agresivni ljudje, in kako se nanje odzvati.
Najpogostejše obnašanje pasivno-agresivnih posameznikov:
Fraza: Vse je v redu!
Ko nekdo govori, da je vse v redu, iz njegovega tona glasu ali glasnosti sporočila pa je razvidna razburjenost in jeza, je to odličen primer, kako si verbalna in neverbalna komunikacija nasprotujeta.
Tišina
Molk kaže na močna čustva osebe, ki lahko, potem, ko je oseba trdila, da ni jezna, povsem preneha govoriti z vami. Podobni znaki so tudi, da ne vrača telefonskih klicev ali na vprašanja odgovarja s kratkimi, enobesednimi odgovori.
Sarkazem
Pogost znak pasivno-agresivnega vedenja je tudi ta, da se nekdo odziva s prikritim tonom sovražnosti, nesramnimi komentarji, užaljenostjo, s šalo, ki je posredno namenjena žalitvi ali splošno nezadovoljstvo.
Govornjenje za vašim hrbtom, ki ste mu priča
Eden izmed načinov pasivno-agresivnega komuniciranja je, da ljudje nadaljujejo dialog sami s seboj, oziroma pri sebi, brez, da bi pravzaprav naravnost povedali kaj jih muči. Lahko je to tudi pogovor z nekom drugim za vašim hrbtom, vendar ga dejansko slišite.
Nejevoljen dogovor
Ko je nekdo razburjen, se lahko strinja z nečim, česar sicer ne želi storiti, vendar ohranja zagrenjen odnos skozi izkušnjo, v smislu: »V redu, zmagal si,« toda v resnici ni veselja v tem, da bi sodeloval pri izkušnji.
Pretvarjanje, da sodeluje, vendar ne upošteva dogovora
Včasih ljudje rečejo, da bodo nekaj naredili, na primer pospravili kuhinjo ali oprali avto, vendar potem tega zaradi prikrite jeze namenoma ne bodo storili. Neupoštevanje prošnje ali slabo opravljeno delo pasivno agresivna oseba naredi namenom, da razžalosti ali razbesni skozi tovrstno dejanje.
Kako se konstruktivno odzvati na pasivno-agresivno vedenje?
Psihologinja predlaga, da če ste se znašli v navzkrižju z osebo, ki se do vas vede pasivno-agresivno na katerikoli prej opisan način in podobno, najprej spoštljivo sporočite svoje doživljanje v njihovi bližini.
Lahko rečete nekaj podobnega kot: »Vem, da mi praviš, da nisi razburjena, vendar se mi zdi, da ni tako.« Ali kaj v smislu: »Imam občutek, da si razburjena. Ali se želiš o tem pogovoriti?«
Nekdo, ki deluje pasivno-agresivno, čuti močno čustvo, ki ga neposredno ne prizna, zato je lahko odziv precej buren, četudi se mu ljubeče približate. V tem primeru, ostanite nevtralni. Spomnite osebo, da vam je mar in da ste se z njo pripravljeni pogovoriti, ko bo pripravljena. Do takrat pa se umaknite in se osredotočite nase.
Vir: cnbc.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj: