Tip, ki se preriva pred blagajno? Zagotovo brezobzirnež. Blondinka v poslovni obleki, ki ne pozdravi? Arogantna karieristka! Tetoviran in po glavi pobrit moški v usnjeni jakni? Pretepač. Ja, hitro lahko podamo sodbo.
Znanstveniki pravijo, da za prvi vtis potrebujemo le 10 sekund. Vendar pa ni tako lepo, da drugim tako hitro damo neki žig, kajne? Ja in ne. Pomembno je, da si hitro ustvarimo sliko, ker se lahko le tako zaščitimo pred nevarnimi ljudmi. Naši možgani pri tem vzamejo v zakup, da lahko nekoga presodimo tudi povsem napačno. Vendar pa se je tudi že velikokrat izkazalo, in to je tudi znanstveno dokazano, da je prvi vtis zelo velikokrat tudi pravilen.
Grobo 'sortiranje'
Najprej običajno presodimo, ali lahko sogovorniku zaupamo. Je prijatelj ali sovražnik? Moram zbežati ali se lahko sprostim? To lahko zelo dobro ocenimo v nekaj sekundah. Psihologi tudi svetujejo, da zaupamo svojim prvim občutkom.
Na drugih področjih pa je lahko ta prva sodba zelo zmotna. Tudi če mislimo, da še tako dobro poznamo ljudi. Ni lahko kar tako ugotoviti, ali je nekdo brezobziren človek ali ne. To, da se preriva, ni še noben dokaz. Lahko je bolan in mora hitro domov. Svetlolase ženske v poslovnih oblekah pa lahko prihajajo z zelo žalostnega obiska pri odvetniku.
Okoliščine
Ljudje smo torej nagnjeni k temu, da se pri presojanju značaja ne osredotočamo na okoliščine, temveč zgolj na vedenje. Pa vendar ne bi smeli biti tako zelo hitri, kajti tako bomo vedno v nevarnosti, da bomo nekoga napačno presodili.
Če nam je neka oseba simpatična že prvič, se bomo tudi v drugo do nje vedli na pozitivno. Če nam na njej kaj ni všeč, to preprosto potisnemo vstran. In si pri tem mislimo: kako prijeten človek; saj sem vedela – kako zelo dobro poznam ljudi.
Na žalost deluje ravno obratno pri ljudeh, do katerih gojimo predsodke. Pri tipu s pobrito glavo in tatuji bomo pozorni predvsem na njegove grobe plati in manj na njegovo prijazno vedenje. Škoda!
Olepšan pogled nazaj
Ljudje radi verjamemo, da znamo v določeni meri napovedati prihodnost. Da vemo, kako bodo ravnali drugi. To nam daje varnost, ki si jo neradi vzamemo.
Zato smo nagnjeni k t.i. napakam olepšanega pogleda nazaj. Ko izvemo nekaj o določenem človeku – dobro ali slabo – običajno rečemo: "Saj sem vedela."
Študija, ki so jo nekaj mesecev izvajali z izbranci, je pokazala, da so ti na začetku podali zelo drugačno napoved. Na koncu so bili sicer trdno prepričani, da so jo napovedali že od samega začetka.
Sklep: manj smo prepričani, da smo dobri poznavalci ljudi, toliko večja je naša sposobnost, da jih znamo oceniti. Torej: stojite za svojimi napakami in vadite z našimi vajami.
Eno vprašanje – vse jasno!
Luč v temi: vsi si želimo vedeti, kakšen je naš sogovornik. In to je veliko lažje, kot bi si mislili. Tako dokazuje neka ameriška študija. Udeležence so prosili, naj opišejo tri znance. Zanimiv rezultat: bolj pozitivni so bili opisi, toliko več pozitivnih lastnosti so imeli tudi udeleženci študije.
Če bi torej radi vedeli, ali je nova znanka zanesljiva, jo vprašajte: "Se tudi tebi zdi, da so ljudje vedno bolj nezanesljivi?" Če bo zanikala, je zelo verjetno zelo zanesljiva.
Preberite: Psihologija prvega vtisa – in kako usoden je v resnici!
Za hitrejše ocenjevanje drugih
Samopoznavanje
Če želite dobro oceniti druge, morate najprej zelo dobro poznati sebe. Zato se vprašajte: kaj mi je všeč? Kakšne predsodke imam – pozitivne in negativne? Sem nagnjena k temu, da se zelo hitro navdušim? Ali pa sem po naravi zelo previdna?
Veliko različnih stikov
Več različnih ljudi poznate, toliko večje je vaše poznavanje različnih oblik vedenja. Človek se tako nauči, kaj je običajno v drugih socialnih skupinah. Če ste tudi radovedni in znate dobro poslušati, urite sposobnost pravilnega ocenjevanja drugih ljudi.
Prebrodite razočaranja
Vsakdo je že kdaj izkusil, da je določena oseba izkoristila njihovo zaupanje. Vendar pa ni dobro, da ob taki izkušnji postanete nezaupljivi, saj boste škodili predvsem sebi in postopoma postali čedalje slabši poznavalec ljudi. Ker boste vedno pričakovali le najslabše.
Izmišljanje zgodb
Vseeno je, ali opazujete prijateljico ali pa neznanca v kavarni: pomislite, kakšen je bil dan te osebe. Kaj je doživela? Kaj se ji v tistem trenutku plete v glavi? Ali je zjutraj v naglici zapustila dom – ali v miru? Tako boste urili svojo sposobnost opazovanja.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa