Včasih se morate sprijazniti in živeti dalje

12. 11. 2017
Deli
Včasih se morate sprijazniti in živeti dalje (foto: Profimedia)
Profimedia

Nekateri dogodki nas pretresejo, prestrašijo, razdražijo. Včasih niso vredni naše energije in pozornosti, drugič ne moremo storiti ničesar več. Lahko se le sprijaznimo in živimo dalje.

Lažje je reči, kot storiti, saj bi v nekaterih situacijah najraje ustavili čas in jih reševali, dokler rezultat ne bo takšen kot sami želimo. Zato je pomembno, da vemo, kdaj odnehati. Vračanje v ustaljene tirnice je za nekatere lažje kot za druge, vsem nam pa je skupnih 5 korakov, skozi katere moramo iti.

1. Zanikanje

Morda ste se razšli s partnerjem. Spomnite se preteklih zvez. Kaj ste naredili prve dni, ko sta se razšla? Verjetno ste zanikali dogodek, preverjali telefon in družbena omrežja, če se bo slučajno kje pojavilo njegovo/njeno sporočilo. Kakorkoli ste se spopadli z izgubo človeka, s katerim ste preživeli veliko svojega časa, ste opazili neravnovesje v vašem življenju. Če smo iskreni, v takšnih in podobnih situacijah vsi pri sebi zanikamo dogodke. Če jih skušamo popraviti, je običajno še slabše. Čeprav takrat tega ne verjamete, bo obdobje minilo.

2. Jeza

Dojeli ste, da je konec. Nihče ne more več vzeti nazaj svojih besed in dejanj, ki so naredila takšno škodo. Zakaj ravno vi? S čim ste si to zaslužili? Postajate jezni nanj/o, nase, na cel svet. Tolažilne besede prijateljev ne morejo ukrotiti vaše nejevolje. Zadnje kar vam pade na misel, je odpustiti. Pa bi v resnici morali in na koncu se to tudi zgodi. Čeprav je težko, skušajte misli preusmeriti z jeze na pozitivnejše stvari. Močno trenirajte, počnite aktivnosti, ki jih imate radi, obdajte se s prijatelji. Naredite vse, da bi se spravili v boljše razpoloženje. Potem boste lažje razmislili, kako naprej.

3. Pogajanje

Ko se jeza poleže, vas pričnejo obhajati dvomi. Ste res naredili vse, kar lahko, da bi ohranili zvezo? Je to zares konec ali obstaja vsaj najmanjša možnost, da sta ponovno skupaj? Skušate se domisliti, kako bi spet vnesli ravnotežje v vaše življenje in edini način je, prepričevanje bivšega partnerja, da se morata potruditi in si dati novo priložnost. Ne drži, da imate na voljo le to rešitev, a takrat ne morete gledati širše. Žal se v večini primerov razmerje ne obdrži, ravno zaradi očitkov iz preteklosti in zamer, ki jih ne moreta pozabiti.

4. Depresija, žalost

Na tej točki spoznate, da ne morete delati čudežev in propadlega razmerja spremeniti v cvetočo, popolno zvezo. Večkrat na dan vas spreleti misel, da nikdar več ne boste tako ljubili, kot ljubite njega/njo. Lahko se zgodi, da zapadete v blago obliko depresije ali globoko žalost. Znaki prve so pomanjkanje motivacije za delo in tudi stvari, ki vas veselijo, problemi z nespečnostjo ali obratno, izguba apetita. Če jih opazite, hitro zavrtite telefonsko številko prijateljev in se dogovorite za pogovor ob skodelici kave. Ne bodite prestrogi in si dovolite »žalovati« za razmerjem, vendar se potem zberite in poberite s tal. Razvajajte se in obdajte z ljudmi, ki jih imate radi. Spet spoznajte, da ste popolni takšni, kot ste in da boste tudi vi nekoč našli partnerja, ki vam bo ustrezal.

5. Sprejemanje

Prispeli ste na cilj. Sprijaznili ste se, da je razmerje z njim/njo preteklost. Sedaj imate jasen pogled na svojo preteklost, sedanjost in prihodnost. Postali ste bolj samozavestni in odločni, zdi se vam, da lahko storite vse. Spet izžarevate pozitivno energijo, se smejete in zabavate. Z dobro samopodobo boste pritegnili ljudi podobne vam in morda se med njimi najde vaša nova ljubezen.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek