ZAKAJ OPRAVLJAMO?
Nazadnje odgovorimo še na glavno vprašanje raziskave: zakaj sploh opravljamo? Zakaj toliko časa posvetimo govorjenju o življenju nekoga drugega?
Psiholog Mark Leary z univerze Duke razlaga, da je opravljanje osnovni človeški instinkt, ker smo nagnjeni k temu, da živimo v skupinah. V skupinah ne le živimo, ampak polagamo možnosti za preživetje na člane skupin.
Zato o ljudeh potrebujemo čim več informacij, saj želimo vedeti, komu lahko zaupamo in komu ne, kako se ljudje med seboj razlikujejo, kdo krši pravila skupine, kakšna so prepričanja in vrednote drugih … Pomislite na svoje življenje. Najverjetneje ste odvisni od družine, ki vam nudi ljubezen, občutek pripadnosti, morda tudi nastanitev in hrano. Prijateljem zaupate svoje skrivnosti in z druženjem skrbite za nepozabne spomine. Od delodajalca je odvisno, koliko denarja boste imeli, od sodelovcev pa, kako se boste na delovnem mestu počutili.
Zato potrebujete informacije o teh skupinah, da bi lahko ukrepali, če se zgodi kaj nepredvidljivega, na primer izgubite službo. Zapomnite pa si, da opravljanje veliko pove tudi o osebi, ki opravlja: kakšna so njena stališča, mnenje, komu zaupa …