Pomislite in si priznajte. Ste človek ustaljenih ritmov in potrebujete čas, da se za nekaj odločite, saj vam spremembe niso blizu? Ali pač lahko v hipu sprejmete neko odločitev in skočite na glavo v spremembo?
Ste pogumni in se odločite za nekaj novega, četudi ne veste točno, kaj bo to prineslo? Mogoče pa rajši kar vztrajate v rutini?
Uh, nanizanih je nekaj vprašanj, ker vedno bolj opažam, da se ljudje delimo na tiste, ki si včasih pač upamo iti v spremembo ali dve, ter na tiste, ki vztrajajo v ustaljenih tirnicah in se bojijo vseh sprememb. Hči mi pogosto reče: "Mami, YOLO pa na glavo," kar sem v nekaterih situacijah kar posvojila. YOLO je kratica za You Only Live Once, kar lahko poslovenimo v 'enkrat se živi', oziroma da se je včasih pač treba spustiti s tokom življenja in si zaželeti, da bo rezultat takšen, da nam bo nova dogodivščina všeč in nas bo poživila.
Brez določene mere sprememb v življenju namreč ne moremo pričakovati navdušenih odzivov, aplavzov in strasti. Ker rutina, predvidene situacije in okoliščine zelo pogosto ubijajo spontanost, kreativnost ter slo po nečem novem in svežem.
Seveda pa nekaj novega vedno prinese tudi določena tveganja.
Si upate kdaj tvegati in se prepustiti?
Če ste kot večina povprečne populacije, ne tvegate veliko. Pridno delate, se trudite in varčujete, ravnate se po zapovedanih in pričakovanih kodeksih vedenja ter odločanja, pridobite si vzoren materialni status in ugled v družbi. In ko vse dosežete, ali vas zamika kdaj še kaj drugačnega, novega, svežega? Ali se držite tega, kar imate?
Vidite, danes izzivam z vprašanji, ker se mi zdi, da kakšen svež vetrček ne bi škodil v jadra marsikoga od nas. Ker ne vemo, kaj prinašajo spremembe, se jih seveda bojimo. S tem še ni nič narobe. Bolj plaši to, da marsikdo ne upa ničesar poskusiti ali narediti drugače zato, ker se boji, da ga bodo drugi obsojali ali se mu smejali. Žal je še vedno zlobna privoščljivost pogost pojav, jaz pa vas, dragi moji, ki tole berete, pozivam, da ste veseli za druge in da si tudi sami upate poskusiti kaj novega. Opogumite se.
Če zdaj prenesem te napisane ugotovitve na področje partnerskih odnosov, lahko ugotovim, da rutina in vsakdanja zakonska zatohlost nosita v sebi veliko mero tveganja za nekakovosten odnos. Kot ste verjetno kdaj že sami ugotovili, popestritve ali novi podvigi, presenečenja in drobne pozornosti, torej spremembe, vodijo k bolj trdoživemu in zadovoljujočemu donosu. Partnerja znata drug drugega presenetiti, obdarovati, si pokazati, da mislita na to, kako si še bolj izkazati ljubezen in predanost. Lahko opazimo, da so tovrstne spremembe dobrodošle in vodijo v dolgoživo in srečno zvezo.
Vidite, tudi zato trdim mirne vesti, da se v takšnih okoliščinah ni treba bati sprememb. Kdaj je pač treba pokukati z območja udobja in si upati nekaj narediti, česar niste še nikoli prej. Seveda boste o vsem predhodno razmislili, znali predvideti posledice, ki jih ima vaša odločitev, ter boste zrelo na svoja pleča prevzeli tudi odgovornost. Ker ogrožati druge seveda ne gre. Pa tudi ne smete siliti v nekaj, česar druga oseba ne želi ali noče.
Govorim o spremembah, ki nam pokažejo, da je življenje lepo, sončno pa kdaj tudi nepredvidljivo, vedno pa čudovito!
Napisala Melita Kuhar, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok, v reviji Lisa; foto: Shutterstock
Avtorica prispevka je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka. Vodi projekt Svetovalnica. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali kaj povprašali, pogumno pišite na: info@svetovalnica.si ali pokličite 031 666 168.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?