Zakaj se poljubljamo?

27. 6. 2017
Deli
Zakaj se poljubljamo? (foto: Profimedia)
Profimedia

To počnemo vsi, pa sploh vemo, zakaj? Poljubljane je del človeške komunikacije že od samega začetka, ko so matere izkazovale pripadnost svojim otrokom. Kaj se skriva v ozadju, ko pritisnete poljub partnerju, prijatelju ali otroku?

Zakaj?

Francoski, moker, dolg, nežen, na lica ali ustnice je le nekaj vrst poljuba, s katerim nekoga presenetite. Naj bo pozdrav ali strastna romantična gesta, je vedenje, ki dolgo ni imelo prave razlage. Pravzaprav raziskovalce bega še danes. Najverjetnejša teorija pravi, da se je uveljavilo zaradi mater in dojenčkov, ki so jih hranile z usti. Kontakt ustnic z ustnicami se je prenesel skozi evolucijo ne le kot sredstvo za preživetje, ampak kot splošen način za izražanje prijateljskih in ljubezenskih vezi. Sedaj je dejanje tudi »pripomoček« pri razmnoževanju, saj pripomore k vzpostavitvi dolgotrajnega razmerja in izbiri partnerja.

Kako se poljubljajo moški in kako ženske?

Raziskava Univerze v Albanyju je med preučevanjem študentov razkrila razlike pri poljubljanju med moškimi in ženskami. Ženske temu pripisujejo večji pomen in verjetno ne bodo imele spolnih odnosov brez začetka s poljubljanjem. Moških pa večinoma ne moti spolni odnos brez ljubkovanja z ustnicami in ga bodo imeli celo z nekom, ki se po njihovem mnenju poljublja slabo. Ker so ženske pri izbiri partnerja pogosto bolj izbirčne, rezultati raziskave niso presenetljivi. Bodo pa moški bolj verjetno začeli francoski poljub, kar si znanstveniki razlagajo s slino. Ta vsebuje testosteron, ki poveča libido. Ugotovljeno je bilo, da je dejanje lahko tudi razdiralec zveze. Nekateri opazovani študenti so se sprva medsebojno privlačili, ko so se prvič poljubili pa je prvlačnost izpuhtela. Med 10 sekundnim poljubljanjem si partnerja sicer izmenjata 80 milijonov bakterij.

Ni le izraz ljubezni

Ne poljubljamo se le zato, da izkažemo pripadnost in pozornost, ampak tudi, ker se ob tem počutimo dobro. Med dejanjem se sproži veliko kemikalij, ki poskrbijo za dobro počutje, zmanjšujejo stres in utrdijo vez med sočlovekoma. Dlje kot sta partnerja v zvezi, bolj se zniža raven kortizola, ki povzroča stres. Poljubljanje razvije občutek pripadnosti pri moških, medtem ko je pri ženskah proces dolgotrajnejši. Potrebujejo namreč več ljubkovanja, da se čutijo resnično povezane z izbranim partnerjem. Dotikanje ustnic vključuje tri glavne vrste privlačnosti: spolni nagon, ki ga upravlja testosteron, romantično ljubezen za katero je odgovoren dopamin in navezanost, ki vključuje kemikalije kot je oksitocin.  

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"