Kako jezo izraziti na zdrav način?

28. 6. 2023
Deli
Kako jezo izraziti na zdrav način? (foto: Profimedia)
Profimedia

Vse pogosteje slišimo, da je treba že otroke naučiti zdravo izraziti jezo; da je to v resnici koristno čustvo, ki pa nam lahko povzroči malo morje težav, če ga potlačimo. Pri razumevanju tega vse lepo in prav; se pa pri mnogih zatakne, ko je treba preiti k praksi.

Odrasli pač ne moremo kot otroci v službi cepetati, ko nam nekaj ni prav in tudi sicer imamo pri dojemanju tega, kaj “zdravo izražanje jeze” sploh je, precej težav. To pa zato, ker se nas je večina naučila jezo zatreti do točke, ko niti ne vemo, kako to čustvo sploh izgleda v svoji čisti, naravni obliki.

Najlažje si je zdravo jezo predstavljati kot izražen “NE” primerne jakosti in intenzitete, glede na situacijo. Jeza v svoji zdravi obliki namreč predstavlja obrambo naše fizične ali čustvene integritete. 

Jeza je sistem samozaščite, namenjen preživetju. Gre za takojšen odziv na situacijo, potreba po tem čustvu pa bi morala miniti takoj, ko grožnja izgine in se ponovno vzpostavi ravnovesje. Če denimo gojite zamero, s tem pravzaprav obujate staro, neizraženo jezo.

Zdrava jeza tudi niso bes, srd ali samopomilovanje. V kolikor v sebi čutite karkoli od naštetega to pomeni, da je vlak za izražanje zdrave jeze že zdavnaj odpeljal; v sebi ste nakopičili toliko neizraženih in nerazumljenih čustev, da vas ta zastrupljajo od znotraj.

In to tudi dobesedno – potlačena jeza vodi v povišan krvni tlak, povzroča prebavne težave, slabi delovanja jeter in ledvic; vse pogostejši je tudi burksizem – nočno škrtanje z zobmi ki lahko povzroča glavobole ter trajno poškoduje zobe.

Tukaj je nekaj nasvetov, kako zdravo izraziti jezo namesto, da bi jo potlačili:
  • Vzemite si čas in naredite nekaj globokih vdihov in izdihov.
  • V dnevnik zapišite vse svoje občutke.
  • Sprostite se s pomočjo telesne aktivnosti.
  • Pomirite se s pomočjo meditacije.
  • Preden se zapletete v burne prepire, drugi osebi mirno recite: "Trenutno sem jezen-/a. Se lahko pogovoriva, ko se pomirim?"
  • Vprašajte se, od kod vaša jeza izvira in kaj vam sporoča.
  • Naučite se reči "ne" takrat, ko nečesa ne želite.

Če si pogosto potihem prigovarjate “Saj zmorem, saj ni tako hudo...” ste zagotovo zamudili kar nekaj situacij, ko bi morali reči ne. Če imate s to besedo težave, začnite z omiljenimi frazami, na primer: “To mi ni všeč; tega nočem.” In to brez slabe vesti; saj zdrava jeza sama po sebi ni uperjena proti nikomur ampak preprosto samo je.

Bonus video: Vse, kar morate vedeti o aktivnemu turizmu