Pri partnerju nas pogosto pritegnejo lastnosti, ki bi jih radi imeli tudi sami. No, in prav partner je tisti, ki vas lahko spodbudi, da postanete oseba, kakršna ste si vedno želeli biti.
Ameriški psiholog Eli Finkel, ki je bil nekajkrat tudi gost v oddaji Oprah, je lepo opisal primer neznanega para. Moški je vedno sanjal, da bi bil sproščen in šarmanten, vendar sta ga dvom in nezaupanje vase spremenila v popolnoma drugačno osebo.
Potem pa je spoznal njo. Smejala se je njegovim šalam, podpirala ga je pri vseh stvareh, zato je počasi postajal vse bolj samozavesten. Ta vrsta transformacije, v kateri partnerja spodbujata drug drugega, da postaneta osebi, kakršni sta si vedno želela biti, je po mnenju psihologa Finkla zelo močna.
Finkel je s svojim timom kar nekaj mesecev proučeval pare v procesu, ko je morala oseba opisovati svojega partnerja s spodbudnimi besedami. To spodbujanje, dajanje podpore, da postanemo, kar želimo, lahko močno izboljša zdravje in srečo v zvezi, strokovno pa to imenujemo Michelangelov fenomen.
“Osebnostna rast je zadovoljiva, če pa imate ob sebi še partnerja, ki vam pomaga pri tej rasti, potem se vaša partnerska zveza zagotovo le krepi in izboljšuje,” meni Finkel. Ampak tukaj ne govorimo o odpravljanju partnerjevih slabosti, Michelangelov fenomen deluje le, če je vaše videnje partnerja enako njegovemu.
Pri paru iz uvoda, ki ga je opisoval Finkel, je ona svojemu partnerju pomagala razviti lastnosti, ki si jih je že od nekdaj želel. Partnerji lahko drug drugemu pomagajo tako, da si zaupajo svoje cilje in ambicije.
“Iskreno se pogovorite o tem, kako se vidite čez 10 let, kakšna oseba bi radi bili ali kaj bi radi dosegli. Tako se bosta lahko bolje razumela in se podpirala,” pravi psiholog Finkel. Raziskave so pokazale, da je Michelangelov fenomen močen pri ljudeh, ki imajo visoko raven samospoštovanja.
Kajti le take osebe se lahko poistovetijo s pozitivno podobo, ki jo ima partner o njih. In tudi, ko se nam zatresejo tla pod nogami in malo podvomimo o sebi, nam še vedno ostane partnerjeva predstava o nas.
Fenomen Michelangelo
Ta fenomen so opazili psihologi, nanaša pa se na to, kako posamezniki vplivajo drug na drugega (na vrednote način obnašanja, ambicije ...), tako da se oba partnerja približujeta svoji idealni sliki o sebi. Fenomen je dobil ime po italijanskem slikarju, arhitektu, pesniku in inovatorju Michelangelu Buonarrotiju, za katerega pravijo, da si je kiparstvo zamislil kot proces odkrivanja figure, ki je skrita v kamnu. Fenomen je leta 1999 prvi omenil ameriški psiholog Stephen Michael Drigotas.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?