Vprašanje:
Oblikovanje telesa
Odgovor:
Lep pozdrav
Iz tvojega vprašanja je videti par stereotipnih prepričanj. Pa se lotiva prvega.
Verjetno smatraš, da imaš na trebuhu in na stegnih dosti maščobe in tisti prvi stereotip je da je potrebno delati vaje pač za tisti del telesa. Vidiš, to je malenkost drugače. Predstavljaj si da svoj avto tankaš premalo, prej ali slej se bo ustavil. Kaj pa če ga tankaš preveč? Nekam boš mogla zložiti dodatne kantice z gorivom. Podobno je pri telesu dodatna energija, ki so jo dobila s hrano se ti je skladiščila v noge in v trebuh. Komu drugemu pa se v rit ali kam drugam. Če hočeš, da ta maščoba zgine jo boš pač morala porabiti, enako kot avto porabi tiste kantice bencina, ki si jih zložila v prtljažnik. To pa ne pomeni, da bo tista energija v obliki maščobe iz trebuha šla hitreje če boš delala trebušnjake. Najhitreje boš porabila energijo, če boš naredila konkreten trening, ne pa samo trebušnjake izpadne korake in tek. Trening naj bo krepilen za celo telo v kombinaciji s kardio treningom, ki je jasno lahko tudi tek. Logika je nekje takšna. Krepilna vadba je zelo požrešna za energijo in zelo hitro izčrpa telo. Saj poznate tisti občutek, ko si izčrpan, celo roke se malo tresejo in ti stanje pospremiš s floskulo: "suker mi je padu". To je takrat, ko je telo zaradi intenzivnega napora porabilo ves razpoložljiv sladkor v krvi. Vidiš, če greš takrat delat neko aerobno aktivnost siliš telo, da jemlje alternativo - iz zaloge. Zato tek po treningu. Tek je drugače zelo ekonomična aktivnost in teči bi moral zelo zelo zelo dolgo preden bi spraznil zalogo razpoložljivega sladkorja v krvi. Zato je samo s tekom zelo težko hujšati. Krepilne vaje po drugi strani pa so stimulans za rast mišic. Več mišic - večja peč v kateri gorijo kalorije - hitrejše hujšanje.
Drugi stereotip pa je zelo razširjen med fitnes populacijo.
V ponedeljek prsa, v torek noge itd... je sistem po katerem dela večina fitnes intuziastov ne da bi vedeli zakaj in zakaj ravno tako. Vsak trening je za mišice stimulus, v mišicah povzroči mikro poškodbe in po treningu se v telesu sproži obnova. Telo se brani tem šokom in se za to obda še z več mišicami ter ekonomizira in izboljša cel kup procesov. Zato je najbolje, da je trening sestavljen tako, da stimulira čim več telesne mase naenkrat. Tako je napredek najhitrejši. Vendar se pri tistih zagrizenih fitneserjih pojavi problem. Njihov trening je namenjen predvsem povečevanju mišične mase in tega stimulusa se telo enkrat navadi. Zato je potrebno "dozo" treninga povečati. Tukaj pa se pojavi težava - zmanjka časa in energije za cel takšen trening predvsem pa mora mišica dobiti čas da se po takšnem stresu obnovi. Zato se trening razdeli po dnevih. Teorij kako to razdeliti je veliko. Ugotavljali so namreč, da po intenzivnem treningu za noge potrebuješ 4 dni počitka, za hrbtne mišice pa samo 2. Tudi ni pravila kdaj iti na ta takoimenovan "split" trening. Ponavadi je to takrat kadar pri krožnem treningu (to je tisti vse naenkrat) nimam več napredka. Res pa je da predvsem tisti suhci preidejo na split trening zelo hitro.
Menim, da tvoj namen ni pridobivanje mišične mase samo zaradi nje. Zato ti predlagam, da vsak dan narediš kompleksen trening in nato še odtečeš kakšne pol urce. Če nimaš ideje kako to zgleda pa te povabim na svojo SOS vadbo. V parih vadbah boš dobila idej za vaje za celo leto.
Za hec pa ti linkam še dve sliki. Poglej si njune trebušnjake iz časa prejšnjega stoletja ko trebušnjakov sploh še niso izumili.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMzYOJT6thafQhdy1q676k0YJgVeuzPGhwDdOsO3bpSSJwbkih7ZYWirhTug
http://www.kettlebellfever.com/images/Eugene_Sandow.jpg
Mito Šinkovec, profesionalni osebni in kondicijski trener