Vprašanje:

Kako odpraviti nespečnost.

Pozdravljeni, zadnje čase imam grozne težave s spanjem, v posteljo grem okrog polnoči, bedim do treh, zaspim za cca 3 ure. Sem študentka, zato včasih podnevi nadoknadim - a to ni način. Poskusila sem že tako, da sem se izčrpala, vendar ni pomagalo. Predvsem me obremnjujejo misli (imam kar veliko težav oziroma sem jih imela - smrt obeh staršev, finančne težave, zamik pri študiju, depresija). Kako si lahko pomagam, da bi zaspala (poskusila sem šport, prezračevanje, posebna prehrana, pa nič ne pomaga). Počasi imam občutek, da bom zblaznela. Drugi problem pa je zaostanek z izpiti: preprosto se ne morem spraviti zraven, saj me je tako strah. Strah me spremlja tudi na ostalih področjih - strah me je poklicati po telefonu in se npr. naročiti na pregled, strah me je, da me bodo ljudje spraševali bedarije (kar me ampak nisem dovolj močna, da bi jim rekla, da jih nič ne briga). Vzgajali so me zelo konzervativno, precej špartansko in sedaj ko sem sama, sem totalno odpovedala - moje življeni leži po kosih razmetano vsepovsod, ničesar ne dokončam, vsak korak naprej me obremenjuje. Čas bi že bil, da se postavim na svoje noge, dokončam študij, saj tudi sicer partnerja obremenjujem (s svojim vedenjem in finančno). Mi lahko kako pomagate - prebrala sem vaš prispevek o stresu in se mi zdi super. Morda veste kje bi našla kakšno literaturo za svoje težave? Prej sem jemala Prozac, nehala, ker se bojim odvisnosti. Želela bi zaključiti študij (2 zelo težka izpita in nato korak po koraku še dva letnika) in izoblikovala bolj močno osebnost - saj to se da ne? Ker psihiater mi je napisal, da sem osebnostno preobčutljiva? ! Motivacije nimam nobene, na nobenem področju in tudi knjig se komaj pritaknem - še najraje se zamotim z računalnikom - sicer pa čez dan ne naredim nič pametnega in me že malo straši vse skupaj. Mi lahko kako pomagate? S spoštovanjem, Neda

Odgovor:

Pozdravljena Neda,

težave s spancem so najverjetneje posledica stresa in strahu, ki ga doživljaš v zadnjem času. Jemanje antidepresivov lahko dvignejo tvoje razpoloženje, vendar ne rešujejo bolj zakoreninjenih težav, ki povzročajo nespečnost.

Neefektivno reševanje stresa vodi v začaran krog, bolj kot boš pod stresom bolj bo aktivna tvoja glava in težje jo boš izklopila, ko se boš odpravljala spat.

Eden največji vzrokov za nespečnost je tudi odlašanje problemov. Več kot si boš puščala odprtih vprašanj, kot so faks, finance, zdravje več boš o tem razmišljala. Napisala si, da imaš dva težka izpita, prijavi se na izpit in jih pojdi delat, izpiti se ne bodo naredili sami od sebe, tudi zadetek na lotu ne more priti sam od sebe, če prej ne kupiš srečke. O teh dveh težkih izpitih lahko razmišljaš še nekaj let ali pa samo še nekaj mesecev, ko se jih boš učila.

Če se ti zdi, da imaš življenje preveč razmetano, da bi ga spravila v red, potem se loti enega ali dveh področij in večino svoje energije vloži v to. Vse ostalo bo sledilo potem samo od sebe, vse kar potrebuješ je malo zagona in stvari se bodo začele pospravljati same od sebe. Če praviš, da se ti zdaj zdi, da ne počeneš nič, potem ti bo vsaka aktivnost, posebno pa še miselna, zelo pomagala.

Šport ti ni pomagal pri nespečnosti, ker se nisi lotila temeljnega vzroka tvoje nespečnosti. Svoje probleme ljudje morda res lahko potlačijo tekom dneva, da o njih ne razmišljajo vendar zvečer, ko se umirijo, ko imajo čas za razmišljanje takrat vse, kar so imeli v podzavesti pride v zavest, tudi utrujeno telo ne bo pomagalo, da bi te probleme takrat lahko izklopili.

Priporočam ti, da si vzameš 30 minut časa, dve uri pred spanjem in si na list papirja napišeš, kakšne izzive imaš naslednji dan, kaj nameravaš storiti, kakšen je tvoj plan za naprej. Vsak dan preglej ta spisek in poglej, če si naredila vse zastavljene cilje. Če boš te stvari premislila že prej, tvoja podzavest ne bo imela razloga, da išče rešitve, zato se boš tudi lažje umirila. Počni to redno in spremembe bodo kmalu tu.

Priporočam ti, da si poiščeš osebo, ki je psihiater in je ob enem tudi psihoterapevt (nekaj jih je tudi v javnem zdravstvu) tako, da se boš z nekom lahko o svojih problemih tudi pogovorila. Psihoterapevt ti bo pomagal tudi, da boš lahko postopoma zgradila močnejšo osebnost.

Glede literature ti predlagam, da greš v knjižnico in si vzameš kakšno knjigo iz duhovnega področja. Za začetek je morda dobra knjiga Norman Vincent Peale- Moč pozitivnega mišljenja. Takšne knjige lahko bereš za sprostitev.

Priporočam ti, da se začneš ukvarjati tudi z katero od sprostilnih tehnik, kot na primer joga ali thai chi.

Marko Preston, mojster nevro lingvističnega programiranja. preobrazba. si

Odgovarja: Marko Preston

Sprašuje: Neda

Tema: Motivacija

Oznake: nespečnost

Odgovor objavljen: 10. marec 2009.

← Nazaj na vsa vprašanja