Vprašanje:
kako biti aktivna
Pozdravljeni, zanima me kako naj postanem aktivna, vadba v fitnessu mi ni všeč pa tudi motivacije nimam veliko, prehrana je dokaj neredna. Vem kaj moram storiti, vendar rabim še kakšen nasvet in spodbudno besedo. lp
Odgovor:
Pozdravljena,
če ti oblika vadbe, ki se jo izvaja na fitnesu ni všeč, potem ti priporočam, da si izbereš drugačno obliko aktivnosti. Zavedaj se, da želiš biti aktivna zato, da bi postala bolj srečna, kar pa boš zelo težko dosegla, če boš počela stvari, ki te ne veselijo. Priporočam ti skupinsko aktivnost, kot je na primer odbojka ali pa kateri drugi skupinski šport. Prednost teh aktivnosti je, da so družabne, zato se v času aktivnosti veliko manj posvečamo temu, kako utrujeno je naše telo in kako naporna je vadba, po drugi strani pa so skupinski športi izredno tekmovalni, kar okrepi našo motivacijo. Če ti skupinski športi niso všeč, potem je na voljo še veliko drugih aktivnosti, kot je tek ali pa preprosta hitra hoja. Pomembno je, da si izbereš aktivnost, ki ti bo v veselje. Spremeni prepričanje, da mora biti telovadba naporna zato, da je lahko učinkovita. Obstaja več poti do cilja in niso vse enako zahtevne.
Omenila si, da ti primanjkuje motivacije. Motivacija je tesno povezana z atraktivnostjo cilja. Če je cilj atraktiven, potem ni težko najti motivacije, da cilj tudi dosežemo. Opisal ti bom NLP tehniko NBG (New Behaviour Generator), ki ti lahko pomaga pri motivaciji.
To tehniko lahko uporabiš kadarkoli si želiš pridobiti neko novo vedenje ali če bi se rada spremenila ali izboljšala.
Zastaviva si cilj. Npr. želim postati bolj športno aktivna in pri tem želim uživati.
V mislih se opazuj, kako počneš to aktivnost, kot bi jo rada. Opazuj se, kako opravljaš to športno aktivnost in pri tem se izredno zabavaš in jo opravljaš z neverjetno lahkoto. Če se ti zdi, da si težko predstavljaš sebe, kako to počneš, potem lahko na to mesto postaviš nekoga, ki to športno aktivnost opravlja tako kot bi jo rada ti.
Usedi se na režiserski stol svojega notranjega filma in opazuj prizor, ki se ti odvija pred notranjimi očmi. Režiraj ta prizor, sedaj si režiser svoje domišljije, naj se ta prizor odvije tako kot bi rada sama. Spreminjaš lahko vse, kar hočeš, če v prizoru nastopaš ti, potem si predstavljaj, kako z lahkoto opravljaš to aktivnost, kako se pri tem zabavaš in kaj vse pridobiš, ko opraviš s to športno aktivnostjo. Spreminjaj in režiraj prizor toliko časa, da dobiš svoj idealni prizor.
Nato vstopi sama v ta prizor in zavrti vse še enkrat od začetka do konca. To pot nastopaš ti kot glavni igralec. Bodi še posebej pozorna na svoje občutke in odzive ljudi okoli tebe (če v tem prizoru nastopajo tudi druge osebe). Ali to novo vedenje predstavlja to, kar si želiš doseči?
Če čutiš, da ti nekaj na prizoru, ki si ga odigrala sama, ni všeč, potem se usedi še enkrat na režiserski stol in spremeni to, kar se ti zdi, da moraš spremeniti, da ti bo ta športna aktivnost postala atraktivna in ponovno vstopi v ta prizor in ga odigraj. Ko si zadovoljna s svojim namišljenim dosežkom, določi notranji ali zunanji znak, da boš sprožila to vedenje. Ta znak naj bo nekaj preprostega, kot je beseda ali pa gib, ki bo predstavljal tvoje sidro, ki ga boš lahko sprožila, kadarkoli boš to aktivnost želela početi v resničnem življenju.
NBG je preprosta tehnika, toda zelo učinkovita. Deluje, ker naši možgani ne znajo ločiti med tem kaj je resnično in kaj je samo simulacija, zato se lahko veliko naučimo že samo s tem, ko neko vedenje samo simuliramo. Vsaka simulacija je priložnost, da se naučimo nekaj novega. To tehniko lahko uporabiš tudi za to, da si spremeniš vedenjske vzorce, ki jih imaš s hrano. Če bi rada jedla bolj redno in zdravo, uporabi NBG tehniko in simuliraj, kako bi bilo, če bi to vedenje že imela, kaj bi s tem pridobila, kako bi se ti življenje spremenilo na bolje. Potem pa to simulacijo samo se prestavi v resnično življenje.
Lep pozdrav!
Marko Preston, NLP mojster
Odgovarja: Marko Preston
Sprašuje: andreja
Tema: Prehrana
Oznake: motivacija, nlp
Odgovor objavljen: 29. november 2008.