Vprašanje:

prehranski dodatek NO (dušikov oksid)

Pozdravljeni, imam 50 let in že tri leta redno obiskujem fitnes. S telesno težo sem zadovoljen le, da željene mišične mase nikakor ne morem doseči. Res, da sem že v letih toda resnično bi rad nadoknadil kar sem v mladosti zapravil- prav obseden sem že z mislijo, da bi mi uspelo. Zanima me ali se že ve za stranske učinke dodatkov NO? Baje je to revolucionarni dodatek za naslednje desetletje? ! Imam možnost jemati naravno sirotko, toda ne vem koliko je moram naenkrat popiti, da bi bilo enako trem žlicam koncentrata oz. izolata.

Odgovor:

Dober dan, g. Vinko!

Dušikov oksid (NO) je plin, ki nastaja v našem telesu iz aminokisline arginin. npr. NO je učinkovina, ki razširi žile - že dolgo časa je znano, da nitroglicerin, ko ga daš pod jezik, pomaga pri bolečini v srcu (angina pectoris).

NO je vključen v veliko fizioloških procesov v telesu preko signalizacijskih poti v mišici. Raziskovalci, ki so odkrili NO, so leta 1998 dobili "Nobelovo nagrado za fiziologijo ali medicino".

Torej produkti, ki se tržijo kot dodatki NO, so v resnici pripravki iz aminokisline arginin, za katerega je znano, da ima anabolne učinke, torej povečuje mišično maso, če so izpolnjeni vsi pogoji za to.

Po moje se ni dobro preveč zanašati na "najnovejše prehrambene produkte" pri razvoju mišične mase, saj lahko vsebujejo veliko substanc, ki se nahajajo na DOPING listi in so lahko škodljivi človekovemu zdravju.

Aminokislino arginin najdete torej v umetnih prehranskih dodatkih, spirulini, oreščkih, orehih, bučnih semenih, tofuju, . . navsezadnje pa tudi v rdečem ali belem mesu, mleku, soji, lignjih, ribah, ovsenih kosmičih, skuti, itd.

Glede tega, da bi radi nadoknadili, kar je bilo zamujeno, pa vam priporočam najem osebnega trenerja, ki vam bo pomagal razbijati platoje, ki se običajno pojavijo pri fitnes vadbi.

Veliko uspeha pri prehrani in vadbi vam želim.

Lep pozdrav!

asist. Robert Pal, svetovalec na področju fitnesa in prehrane, osebni trener

www. robertpal. com

Odgovarja: Robert Pal

Sprašuje: Vinko

Tema: Prehrana

Oznake: arginin, dušikov oksid, NO

Odgovor objavljen: 15. november 2008.

← Nazaj na vsa vprašanja