Vprašanje:
Srčni utrip
Živjo, imam vprašanje glede srčnega utripa, predvsem pri teku. Če na začetku navedem nekaj "statističnih" podatkov: stara sem 27 let (skoraj 28 :) ), zdrava, ITM 19,4. Imam konstantno bolj nizek krvni pritisk, ponavadi okoli 100/60. Sem kadilka, čeprav ne strastna (pokadim cca. 10 cigaret na dan). Sem telesno aktivna, dvakrat na teden hodim na aerobiko (freestyler), v zadnjem času pa me je popolnoma zasvojil tek, zato sem si postavila cilj, da bi v bližji prihodnosti (mogoče že to jesen) pretekla 10km. Največji izziv pa mi predstavlja srčni utrip. Ta je po mojem mnenju visok, glede na to da nisem ravno popolni športni začetnik. Pulz redno spremljam z merilnikom (Polar) in opažam, da takoj ko začnem teči, srčni utrip naraste na 130, če le malo povečam tempo oziroma ne tečem po ravnini, utrip zelo hitro naraste na 150 in več. Tečem zelo počasi, diham skozi nos in usta. V takšnem tempu lahko brez problema tečem več kot pol ure (brez vmesne hoje), povprečni pulz je okoli 150. Pri tem naj še dodam, da sem v zadnjem času, predvsem zaradi vročine, tekla zjutraj, na tešče. Moj cilj ni hujšanje, predvsem bi rada izboljšala svojo telesno pripravljenost. Glede na to, da redno (3x tedensko) tečem že dva meseca in se srčni utrip ni bistveno spremeni oziroma napredka ni, me skrbi, da delam kaj narobe in težko si predstavljam, da bi s takšnim tempom lahko pretekla 10 kilometrov... zato prosim za vaše mnenje/nasvet. Hvala! Lp, a.
Odgovor:
Draga a. S tvojim srčnim utripom nič ni narobe, je povsem normalen in je normalno tudi, da če boš pe malo povečala tempo, bo še narastel. Povprečni srčni utrip okrog 150 ima večina ljudi že ob hoji v hrib (taki, ki ne migajo redno), tako da tudi če boš tekla na srčnem utripu 160 bo še vedno ok in tudi počutila boš se še vedno ok.
Če si gledala kje kakšne tabele o srčnem utripu in priporočene vrednosti, lahko v praksi k tistim vrednostim dodaš vsaj še 10-15 srčni utripov na minuto.
Poskusi s testom, da tečeš brez da gledaš na merilec srčnega utripa nekaj časa. Poskusi ujeti ritem, ki paše tvojemu telesu (in ne uri). In nato prveri, kakšen je tvoj srčni utrip in tako boš dobila vrednost, pri kateri še vedno lahko tečeš, da se dobro počutiš. Tako da nikar se ne ustraši vrendosti. Pa tudi ni nujno vedno, da srčni utrip že tako hitro pade (po dveh mesecih). Namreč redna dolgotrajna vadba pripelje do tega, da imaš potem nižji utrip tudi med tekom, samo zato potrebuješ več mesecev ali let redne vadbe teka. Za napredek je potrebno biti potrpežljiv in 2 meseca je res premalo za takšne zaključke.
Tako da vse pohvale in le tako naprej, pri teku je pogosto treba vztrajati :)
Tanja, prof. šp. vzgoje
Odgovarja: Tanja Želj
Sprašuje: a.
Tema: Tek
Oznake: frekvenca srca, srčni utrip, tek
Odgovor objavljen: 10. avgust 2012.