Vprašanje:
kako shujsati
kako naj shujsam?
Odgovor:
Manja,
enostavno:
vadba 3x tedensko, prehrana 5 manjših obrokov na dan in pravilna izbira hranil.
Tu so priporočile za mojo uravnoteženo prehrano:
OBROKI
Obroki so vedno sestavljeni iz beljakovin in kompleksnih ogljikovih hidratov. Kombinacija z beljakovinami znižuje konverzacijo v glukozo s tem pa omogoči nižji krvni sladkor, kar vpliva na manjše nihanje krvnega sladkorja. Razlika v obrokih je sledeča:
a. kosilo 60% kompleksnih OH, 40% beljakovin
b. večerja 50% kompleksnih OH, 50% beljakovin
BELJAKOVINE
Beljakovine so v pomembne v mojem planu prehranjevanja saj znižujejo GI (glikemični indeks) ogljiko hidratnim živilom. Z aminokislinami ščitijo mišične beljakovine pred katabolizmom (propadanjem) in za presnovo porabijo veliko energije. Izbirali bomo med beljakovinami z visoko biološko vrednostjo in beljakovinami z nižjo BV iz zelenjave, žitaric, soje.
OGLJIKOVI HIDRATI
Hranila z OH poskrbijo za visok nivo energije v telesu. Moj plan prehrane priporoča predvsem OH z nizkim GI, ki zagotovijo energijo za dlje časa in nimajo vpliva na povišanje krvnega sladkorja. Iz tabele hranil boste lahko sami izbrali najbolj ustrezno hranilo.
Po zaužitju hrane se OH konvertirajo v glukozo, če je v krvi preveč glukoze se kopičijo kot podkožna maščoba tudi, če je bil vnos OH nizek. Zato je pomembno, da upoštevate IDEALNO izbiro hranil.
MAŠČOBE
Spadajo med visoko energetska živila, ki so zastopana v naši hrani saj 1g vsebuje 9 kCal. Največkrat se izogibamo vnosa maščob, vendar to ni potrebno predvsem ne, če vnašamo »dobre« maščobe, ki niso živalskega izvora. Pod maščobami ne razumevam samo olj, namazov, margarin, masla v to skupino spadajo tudi maščobe, ki jih načrtno vnašamo v telo saj so nujno potrebne iz oreščkov, semen. 20% dnevnega vnosa kcal je priporočena količina vnosa »potrebnih« maščob v prehrani.
RAZNOLIKOST
Raznolikost v prehrani je pomembna zaradi vnosa različnih elementov v telo saj različna hranila vsebujejo različne količine amonokislin, vlaknin, ogljikovih hidratov, bioflavonoidov, fitosterolov, maščob. Če je prehrana enolična telo, ne dobi vseh nujno potreb hranil in počasi zapada v neravnovesje.
POGOSTOST
Telo ima najraje, da je prehrana vnesena v manjših količinah vendar pogosto. S tem omogočimo normalen metabolizem in visok nivo energije. Priporočam vsaj 4-6 manjših obrokov dnevno.
ZAJTRK
Z zajtrkom se dan začne za vas in vaše telo. Zajtrk je najpomembnejši obrok v vašem delovnem dnevu! Brez vnosa energije telo takoj zapade v »alarmantno« stanje, metabolizem se upočasni zaradi tega pa telo lažje kopiči vnos hranil kot zalogo energije v podkožni maščobi in ne samo to, telo je čudovit stroj zato mu zagotovite ustrezna hranila za začetek uspešnega dneva!
ČAS ZA HRANO
5 x na dan je magična številka, ki jo morate zagotoviti z petimi manjšimi obroki v dnevu. Ne glede kje ste lahko vedno, vedno zagotovite dovolj hranil za malico. Če ste v službi si lahko pripravite obroke že doma in si jih odnesete na delo, če ste na potovanju imejte vedno pri sebi športno čokoladico, ki vam zagotovi ustrezna hranila… izgovori, da imate »nemogoč« urnik so brez potrebni! Če načrtujete prehrano vnaprej si lahko vedno in vsepovsod zagotovite ustrezen mali obrok. Samo malce iznajdljivosti je potrebno.
TRENING
Seveda, trening! 3x tedensko! Pognali boste metabolizem do neba, zagotovili porabo kcal v mirovanju in uživali v gibanju. Pa še nekaj nikoli ni prepozno…nikoli.
UŽITEK
Prehrana je užitek! Tudi, če se učite kako se optimalno prehranjevati, kako izbirati med zdravo in nezdravo prehrano morate v hrani uživati, zato poskušajte nove stvari, recepte, začimbe…odkrivajte svet hrane, hranil, začimb, okusov…mediteranska, tajska, indijska, mehiška, malezijska ali pa napravite mix svojih okusov. raziskujte, ne bo vam žal!
BELJAKOVINSKA HRANILA
IDEALNA izbira hranil
Jajca
Belo piščančje meso brez kože
Puranja prsa
Pusto telečje meso
Salama piščančja prsa Mlečne beljakovine Leča
Oreščki
Kuinoja (Quinoja)
Bučna semena
Sezamova semena
Sončnična semena
Tufu Vse ribe!
Tuna v olju
(pred jedjo se olje odteče v lijak)
DOBRA izbira hranil - 1 x dnevno.
Skuta z manj maščobe
Jogurt navaden z manj maščobe
Pečen fižol (prebranec brez olja)
POGOJNO USTREZNA izbira hranil - niso priporočena!
Šunka
Govedina
Jagnetina
Mleto meso Trdi sir z manj maščobe
Jogurt navaden
OGLJIKO HIDRATNA HRANILA
IDEALNA izbira hranil
Izbira kompleksnih OH, ki zagotovijo energijo za dlje časa, ki se počasi sproščajo v obliko glukoze v kri. Ječmenovi kosmiči
Ovseni kosmiči
Rženi krekerji
Polnozrnati krekerji
Jabolka
Robide črne
Brusnice
Grenivke
Limone
Limete
Hruške
Jagode
Slive Artičoke
Brokoli
Brstični ohrovt
Zelje
Zelena
Por
Čebula
Špinača
Stročji fižol Gobe
Paradižnik
Različne solate
DOBRA izbira hranil
Hranila imajo srednji GI, so dobra izbira hranil in so energetsko dobra živila. Priporočeno samo 1x dnevno.
Ržen kruh
Riž basmati
Sadno žitna ploščica
Špageti iz polnozrnate moke
Makaroni iz polnozrnate moke
Sojini špageti
Kruh s sončničnimi semeni
Špageti ali makaroni z jajci Borovnice
Češnje
Pomaranče
Breskve
Ananas
Mandarine Korenje
Fižol
Buča
Repa Avokado
Korenje
Olive
Rdeča pesa
Zelena
POGOJNO USTREZNA izbira hranil
Hranila imajo visok GI in so siromašna z vlakninami, vsebujejo veliko sladkorja in so slaba izbira. Živila ne priporočem.
Corn flakes
Francoska štručka
Muffin polnozrnat
Špageti
Makaroni
Riž
Toast Banane
Suho sadje (razen suho jabolko)
Fige
Sadni sokovi z dodanim sladkorjem
Slive Jajčevci
Grah
Krompir
Lep pozdrav
Marko MRAK