Brigita Bukovec je leta 1996 v Atlanti Sloveniji pritekla prvo atletsko olimpijsko kolajno. Ljubljančanka je z velikim talentom, treningom in trmo dosegla skoraj nemogoče v kraljici športa.
Brigita je še vedno državna rekorderka v teku na 100 m z ovirami (12,59), 60 m z ovirami (7,78) in 50 m z ovirami (6,70). Njen trener je bil Jure Kastelic, ki je pred dnevi žal zapustil ta svet. V letih 1996 in 1997 je bila razglašena za najboljšo športnico in atletinjo leta ter leta 1995 je prejela Bloudkovo nagrado. Leta 1996 je prejela še naziv Slovenka leta. Dvakrat je izboljšala jugoslovanski rekord na visokih ovirah na 100 metrov ter kar 25 - krat slovenski rekord.
Brigita Bukovec se je rodila 21. maja leta 1970 v Ljubljani, očetu Ivanu in mami Božidari, oba sta denar služila kot trgovska potnika.
Osnovno šolo in Srednjo grafično šolo (1985–89) je obiskovala v Ljubljani. 1986–95 je bila zaposlena kot vrhunska športnica. Na Policiji je bila zaposlena 1995–2001. Po konca športne kariere (2000) je vodila Atletsko šolo Brigite Bukovec, v kateri je učila otroke prvih atletskih korakov, a danes je z družino v Švici in je šolo za nekaj časa zaprla.
Pri dvanajstih letih jo je na krosu odkril Jurij Kastelic, ki je bil njen trener vso kariero. Sprva je trenirala in tekmovala v sprintu na šestdeset metrov in skoku v daljino, pozneje še tek čez ovire.
1986 je nastopila na balkanskih atletskih igrah v Ljubljani, kjer so tekle tedaj najboljše sprinterke na ovirah na svetu na čelu s svetovno rekorderko Bolgarko Jordanko Donkovo, ki je takrat dosegla svetovni rekord 12,26 sekunde. Bukovčeva je zasedla šesto mesto z rezultatom 14,68.
1996 je dosegla vrhunec kariere. Februarja je na mednarodnem mitingu v Stuttgartu (Nemčija) izboljšala osebni in državni rekord v teku na šestdeset metrov z ovirami (7,78), na dvoranskem EP v Stockholmu (Švedska) pa je s 7,90 osvojila srebrno kolajno. Na svoje druge olimpijske igre v Atlanti je odšla zelo motivirana. V kvalifikacijah teka na sto metrov z ovirami je zlahka zmagala s časom 12,72, v četrtfinalu je tekla še bolje (12,66), v polfinalu prav tako (12,63), v finalu pa osvojila srebrno kolajno s še vedno veljavnim državnim rekordom 12,59. Rusinja Ljudmila Enquist, ki je tekla za Švedsko, jo je premagala za tisočinko sekunde. Istega leta je dosegla svoj največji uspeh na mitingih za veliko nagrado, ko je v Zürichu z rezultatom 12,78 osvojila prvo mesto.
1997 je na dvoranskem SP v Parizu (Francija) nastopila v polfinalu in zasedla končno sedmo mesto (7,93), na sredozemskih igrah v Bariju (Italija) je osvojila srebrno kolajno (13,01), na SP v Atenah (Francija) pa je zasedla četrto mesto (12,69). 1998 je bila na dvoranskem EP v Valencii (Španija) sedma (8,34) in na EP na prostem v Budimpešti (Madžarska) druga (12,65). 1999 je na dvoranskem SP v Maebašiju (Japonska) zasedla četrto mesto na šestdeset metrov z ovirami (7,92).
1999 je na največjih mitingih zmagala kar šestkrat, dvakrat pa je bila druga. V njeni lasti je bil tudi najboljši rezultat sezone (7,78), ki je bil tedaj hkrati sedmi najboljši rezultat vseh časov. 2000 je zaradi zdravstvenih težav zaključila kariero. Vso kariero je tekmovala za Atletski klub Olimpija Ljubljana (1984–2000).
Kaj zdaj dela Brigita?
Brigita zdaj že tri leta z družino živi v Švici, in sicer v Nyonu, kjer je sedež Uefe. Njen partner Željko Pavlica je bil prej vodja varnosti pri Nogometni zvezi Slovenije, zato ga je prijatelj in sodelavec Aleksander Čeferin, predsednik Uefe, vzel tudi v svojo najožjo ekipo. Čeferinova žena Barbara Čeferin je z otroki ostala v Sloveniji, Brigita Bukovec pa se je odločila drugače in s sinovoma sledila Željku v Švico, kjer živijo udobno in srečno družinsko življenje. Brigita zdaj v miru skrbi za družino in pravi, da so bolj povezani in več skupaj kot kdajkoli prej. Sinova obiskujeta šolo, starejši Aljaž srednjo z mednarodnim programom, mlajši Aleksander pa ravno končuje osnovno šolo, ki ima v Švici kar 11 razredov.
Velika zabava za Abrahama bo poleti, ko se družina vrne v Slovenijo, kjer ima Brigita mamo in sestro, zagotovo pa bodo veliki prelomnici vsi skupaj nazdravili tudi na dopustu na Hrvaškem.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?