Toplo je, dan je daljši in večina tekačev je že prišla na plan iz svojih stanovanj in telovadnic. Če ste pozimi bolj počivali, kot tekli, se teka po mesecih počitka lotite previdno in predvsem z glavo. Zbrali smo 5 tekaških nasvetov za vse, ki razmišljate, da bi zdaj čisto zares začeli.
Počasi in premišljeno
Seveda si vsi želimo, da bi lahko tekaški trening nadaljevali tam, kjer smo ga nehali jeseni, a žal ne gre tako, zato previdno pri prvih treningih. Če boste takoj pretiravali, močno tvegate, da se poškodujete, in potem boste morali znova počivati. Zagotovo si ne želite v čudovitem vremenu s poškodovanim kolenom sedeti na kavču in gledati skozi okno?
Splošno pravilo je: trening vsak teden povečajte za 10 odstotkov, tako se bo telo znova navadilo na miganje. Torej, če boste prvi teden pretekli pet kilometrov, naslednji teden vse skupaj podaljšajte le za pol kilometra oziroma za 3–4 minute. Če čutite kakšno bolečino ali se vračate po poškodbi, trening povečajte le za pet odstotkov.
Morda se vam bo to zdelo pretirano in za slabiče, a zagotavljamo vam, da se boste tako zagotovo izognili vsem poškodbam.
Začetniki lahko preizkusite: Program teka za začetnike: Pretecite 5 kilometrov
Naredite inventuro
Po nekaj mesecih odmora lahko hitro pozabite, kako uničeni in stari so že vaši tekaški čevlji. Morda je tudi čas za nove pajkice in bolj trden modrček. Izkoristite dni, ko vse športne trgovine ponujajo cenejšo tekaško opremo, saj vedo, da se je začela nova sezona in je zdaj pravi čas za prodajo.
Po 500 pretečenih kilometrih je počasi čas, da zamenjate superge. Kilometre boste veliko lažje beležili s kakšno aplikacijo na pametnem telefonu, ki vse sešteva in zabeleži vse vaše pretečene kilometre.
Določite cilj
Ni pomembno, ali ste nov ali že prekaljen tekač, pomembno je, da si ob začetku nove sezone določite cilje, saj boste tako bolj motivirano trenirali. Vedno, ko imamo cilj, tečemo z njim pred očmi, vsak dan smo bolj zadovoljni in občutek imamo, da smo nekaj dosegli. Več ko boste tekli, bolj boste imeli občutek, da je vaš cilj dosegljiv.
Morda imate v mislih polmaraton ali pa želite le shujšati ali teči hitreje, če ste novi, vas bo navdušilo že 20 minut neprekinjenega teka – zapomnite si, pomembno je, da imate cilj.
Ko dosežete prvi cilj, se malo pocrkljajte, morda si kupite novo tekaško majico ali nov, živahen ščit za sonce.
Bodite pripravljeni na vreme
Seveda je čas, ko se zunaj končno otopli, čudovit, a saj veste, velikokrat je vreme zelo muhasto. Zato morate biti pripravljeni na vse vremenske pojave – od mraza do dežja ter tudi na vročino
ali kakšen zelo močan veter. Zelo pomembno je, da imate dobro vetrovko, ki zadrži tudi dež.
Alergije imejte pod nadzorom
Če imate alergijo na cvetni prah in travo, bodo tekaški užitki boj slabi. Priporočamo vam, da ostanete na tekaški stezi v fitnesu in počakate, da nadležno cvetenje mine. Izkoristite kakšen deževen dan, ko je cvetni prah malo spran, in le pojdite ven, na svež zrak.
In seveda ne pozabite, da je treba poleg tekaških treningov, na urnik uvrstiti tudi krepilni trening. Nekaj odličnih najdete na spodnjih povezavah:
- Okrepite mišice jedra: 5 odličnih vaj, ki jih lahko naredite doma (video)
- 6 vaj, ki jih vključite v trening za hitrejši in učinkovitejši tek
- 6 top vaj, ki jih naredite na dan počitka
Preberite še: Vaše telo med gibanjem ustvarja drogo