Že porod sam po sebi je naporen in prvih nekaj tednov se, zaradi krčenja maternice in vračanja organizma v normalno stanje, intenzivni športni napori pravzaprav odsvetujejo.
Začeti je treba postopoma
Zelo pomembno je, da se teka ali katerekoli druge oblike rekreacije lotimo zelo postopoma.
V prvih nekaj tednih je telo zaradi fizioloških in anatomskih sprememb, ki so se pojavile med nosečnostjo, bolj dovzetno za poškodbe. Hormon relaksin med nosečnostjo mehča vezi, kite in hrustanec, njegovi učinki pa trajajo še 12 tednov po porodu.
Prvih nekaj dni po porodu naj bo vadba usmerjena k pospeševanju cirkulacije, k stabilizaciji hrbtenice in medenice ter mišic medeničnega dna.
Povečevanje intenzivnosti
Do šest tednov po porodu izvajamo vaje za raztezanje, a previdno, saj so kite, vezi in sklepne ovojnice še vedno pod vplivom relaksina.
Izvajamo lahko tudi že areobno vadbo. Najbolje je seveda začeti s hojo, ki jo za kratek čas večkrat prekinemo s hitro hojo ali zelo počasnim tekom (do 1 minute).
Najlažje si določimo intenzivnost treninga z merilniki srčnega utripa. Pulz med vadbo ne sme preseči 140 udarcev na minuto. Aerobna vadba naj traja od 20 do 40 minut.
Če je vse v redu, lahko vsak drugi teden tek podaljšujemo za eno minuto.
Vadba pa naj na začetku vedno vsebuje tudi več krepilnih vaj za vse mišice, ki so pomembne za varen tek, da ne prihaja do prevelike nestabilnosti sklepov (predvsem kolka in kolena).
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?