Možen razlog za bolečine v kolenu

11. 7. 2018
Deli
Možen razlog za bolečine v kolenu (foto: Profimedia)
Profimedia

Trpite za bolečinami v kolenu? V nadaljevanju si preberite, kje se lahko skriva vzrok in začnite izvajati vaje.

Če trpite za bolečinami v kolenu, je to morda znak, da morate okrepiti stabilizatorje medenice in kolka.

V zadnjem času je to po zaslugi raziskav zadnjega desetletja postal pogost nasvet, ker so odkrili povezavo med tekaškim kolenom (oziroma patelofemoralnim sindromom) in sindromom iliotibialnega trakta s šibkimi stabilizatorji kolka.

Kljub temu pa se za temi raziskavami skriva ključno vprašanje:

  • Se je bolečina v kolenih pojavila, ker imate šibke kolke ali so kolki postali šibki, ker vas bolijo kolena in ste morali spremeniti gibanje.

Danski in avstralski raziskovalci so v sistematičnem pregledu, objavljenem v reviji British Journal of Sports Medicine, povzeli izsledke 24 različnih raziskav o moči v kolkih in patelofemoralnem sindromu, s čimer so poskušali odgovoriti na to vprašanje.

Odkrili so, da so presečne raziskave res kazale na povezavo med močjo v kolkih in bolečino v kolenih, raziskave o možnostih pa ne, kar z drugimi besedami pomeni naslednje:

  • v skupini tekačev bodo imeli tisti s šibkimi stabilizatorji kolkov na neki točki več možnosti za bolečine v kolenih (in obratno).

"Pri skupini zdravih tekačev, ki jim izmerimo moč v kolkih, nato pa jih v naslednjih mesecih oziroma letih spremljamo, pa ne bomo mogli predvideti, pri kom se bo pojavila bolečina v kolenih in pri kom ne. Takšen vzorec lahko pričakujemo, če bolečina v kolenih povzroča šibkost kolkov, obratno pa ne," pravijo raziskovalci.

Avtorji so sicer previdno poudarili, da so bile izmed vseh 24 raziskav samo tri raziskave o možnostih, zato statistično pomembnih predvidevanj niti ne moremo odkriti, glede na to, da je šlo za starostno mešane posameznike  (v eni skupini so bili najstniki, ki imajo drugačne značilnosti). Zato so bili rezultati podobni kot v tistih primerih, ko ni dovolj dokazov, da šibki stabilizatroji kolkov resnično povzročajo bolečine v kolenih, hkrati pa ni dovolj dokazov, da ni tako.

Avtorji so se izrazili takole:

»Glede na ugodne klinične rezultate pri postopkih krepitve stabilizatorjev kolkov pri posameznikih s patelofemoralnim sindromom omenjene raziskave morebitnih koristi tovrstnih programov za zmanjševanje simptomov izsledki ne postavljajo pod vprašaj. Kažejo pa na to, da to morda ni dovolj, da bi preprečili pojav oziroma ponovitev patelofemoralnega sindroma.«

Izsledki torej ne pomenijo, da bi morali vsi tekači izvajati tudi vaje za krepljenje stabilizatorjev kolkov.

Če vas pestijo težave s koleni, pa bi bilo z njimi dobro začeti.

Vir: Runner's World

Preizkusite:

 

 

 

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?