Ker postaja tek čedalje bolj priljubljen, se je tudi ponudba tekaških čevljev močno razširila. Preberite si 10 nasvetov, ki jih je dobro upoštevati pri kupovanju popolnih tekaških čevljev.
Nasvet št. 1:
Zamenjajte stare tekaške čevlje
Življenjska doba tekaških čevljev je 800 do 1.000 km, ker podplat izgubi svojo zmožnost absorpcije udarcev. Vlogo čevlja nato prevzamejo mišice, vendar starejši ko so tekaški čevlji, bolj pomembno je, da jih zamenjamo.
Nasvet št. 2:
Vzemite si čas
Nakup pravih tekaških čevljev terja čas, razen v primeru, da kupujete enake čevlje, ki ste jih imeli prej. Za strokovno svetovanje, vključno s preizkušnjo na tekaški progi, si vzemite pol ure ali uro časa.
Nasvet št. 3:
Prinesite svoje stare tekaške čevlje
V veliko pomoč je, če s seboj prinesete svoje stare tekaške čevlje. Izurjeni trgovec se spozna na obrabo podplata in prepozna, ali je se je čevlje dobro prilegal in kako je tekač tekel.
Nasvet št. 4:
Postavite si cilje
Dobro je vedeti, za kaj boste uporabljali tekaške čevlje, preden jih kupite, saj se na ta način zoži vaš izbor. Med pomerjanjem se omejite na tri ali štiri pare in vedno pomerite oba čevlja.
Nasvet št. 5:
Nosite ustrezne tekaške nogavice
Dobro prilegajoče se tekaške nogavice imajo odločilni pomen pri prileganju in občutku tekaškega čevlja – kar ve vsak, ki je kdaj nosil dobre tekaške nogavice.
Nasvet št. 6:
Preizkusni tek
Tekaški čevlji so oblikovani za gibanje, zato jih boste najbolje preizkusili s tekom. To lahko storite na tekaški stezi ali zunaj trgovine – v primeru, da tekaške steze še nikoli prej niste preizkusili.
Nasvet št. 7:
Prava velikost
Izbira prave velikosti je odvisna od veliko faktorjev, vključno s širino, dolžino in višino. Splošno pravilo je, da mora biti med koncem čevlja in najdaljšim prstom na nogi prostora za en prst. Številko lahko preverite tudi tako, da stopite na prste, pri čemer prsti ne smejo povzročiti vidne gube v sprednjem delu čevlja. Izjave, kot so "Nosim številko 40", ne veljajo za nakup tekaških čevljev!
Nasvet št. 8:
Barva in dizajn sta drugotnega pomena
Tekaški čevelj mora nedvomno biti lep – konec koncev modeli stanejo med 120 in 140 EUR – vendar ne trajajo večno in njihov glavni namen je praktični. Tekači s težavnimi stopali ali ortopedskimi težavami morajo svojo odločitev sprejeti na podlagi pomerjanja. Če obstajata dva para "enako dobrih" čevljev, lahko odločata barva in slog.
Nasvet št. 9:
Prvi tek
Obdobje aklimatizacije pri tekaških čevljih običajno ni potrebno, vendar jih morate sprva uporabljati le za kratke teke (45-60 minut). Če z novimi čevlji nimate težav, jih lahko nosite tudi dlje. Tekači, ki hitro dobijo žulje, lahko nove tekaške čevlje nosijo nekaj ur pred tekom, da se čevelj prilagodi stopalu.
Nasvet št. 10:
Še vedno se ne prilegajo dobro
Kljub dobrim nasvetom imate z novimi tekaškimi čevlji lahko težave. Če ne gre za napako proizvajalca, poskusite s ponovnim tekom – morda je šlo za enkratno težavo. Če so čevlji malce preozki, si lahko pomagate s posebnimi vložki, rahel pritisk ali žulje pa lahko preprečite z gelom ali pudrom. Če se težave nadaljujejo, vam lahko izkušeni tekaški strokovnjak ponudi drugačno rešitev.
Sedaj, ko ste dobili najboljše nasvete za nakup tekaških čevljev, se lahko prijavite na Wings for life World Run!
Več na povezavi Wings for Life World - tekaški dogodek brez primere