Zakaj vaši prijatelji tako opevajo ovsene kosmiče? Imajo kar nekaj dobrih lastnosti, kot boste videli v nadaljevanju. Zagotovo si jih boste pripravili za zajtrk.
Ovseni kosmiči so pogosta sestavina zdravega zajtrka. Pa je res upravičeno, da jim pripisujemo toliko zaslug? Preverite spodnje dobre lastnosti in posledice, ki jih imajo na telo in presodite sami.
Zakaj so ovseni kosmiči odličen zajtrk?
Polni antioksidantov
Ovseni kosmiči so zakladnica antioksidantov. Pa ne katerihkoli, vsebujejo namreč tip antioksidanta, ki je prisoten skoraj samo v kosmičih in ga težko najdete drugje. Avenantramidi (tipi antioksidantov) lahko poskrbijo za uravnavanje krvnega pritiska, izboljšanje pretoka krvi v telesu in lajšanje infekcij.
Izboljšan odziv na inzulin in uravnavanje krvnega sladkorja
Ovseni kosmiči vsebujejo beta-glukan, ki izboljša odziv inzulina in lahko pomaga tudi pri uravnavanju sladkorja v krvi. Zato po kosmičih včasih radi posežejo tudi pacienti z diabetesom tipa 2.
Veliko vitaminov in mineralov
V zajtrku, ki je sestavljen iz ovsenih kosmičev, boste dobili veliko vitaminov in mineralov, a ne skrbite, jed bo nizkokalorična (če ne dodate kaloričnih dodatkov).
Ovseni kosmiči vsebujejo:
- magnezij
- železo
- cink
- folate
- baker
- vitamin B1 in B5
Za uravnavanje holesterola
Raziskava iz leta 2014 je pokazala, da lahko beta-glukan, ki ga vsebujejo tudi ovseni kosmiči, pomaga znižati "slab" holesterol, na "dobrega" pa nima vpliva. Zato strokovnjaki ovsene kosmiče priporočajo ljudem s povišanim holesterolom.
Spodbuja rast dobrih bakterij v prebavnem traktu
Za to je ponovno zaslužen beta-glukan, ki ustvari gelu podobno maso, ko se zmeša z vodo. S tem obda želodec in prebavni trakt. Dobre bakterije, ki pomagajo pri prebavi, se hranijo z nastalo oblogo, kar sproži množenje in vodi v zdravo črevesje.
Za vzdrževanje teže
Ovseni kosmiči so polni vlaknin, zato se boste po njih še dolgo počutili site. Ravno zaradi tega je to odličen zajtrk, ko želite nadzorovati težo, saj boste manj verjetno posegli po nezdravih prigrizkih.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Ana Zrimšek: "Prehrana v obdobju zanositve, nosečnosti in po porodu igra ogromno vlogo":