Ameriški igralec Michael Newman je postal znan po vlogi pogumnega reševalca Mika Newmana na plaži v seriji Obalna straža ("Baywatch"), malokdo pa ve, da se že od leta 2006 spopada s hudo boleznijo.
Newman je o svoji diagnozi spregovoril v dokumentarcu z naslovom "Baywatch: The Documentary". Že več kot 15 let nazaj se je namreč izkazalo, da ima Parkinsonovo bolezen.
View this post on Instagram
Do diagnoze je prišel naključno
Vse se je začelo, ko je Michaelova žena Sarah leta 2006 opazila, da se včasih nenavadno trese in čudno hodi. Pri plavanju v bazenu in drugih aktivnostih je postal počasen, kar je bilo za človeka, ki se je vse življenje ukvarjal s športom in zdravo živel, zelo nenavadno.
Michael je bil takrat 50-letni upokojeni igralec in gasilec. Predvideval je, da so težave preprosto posledica stara, a se je na željo družinskih članov in prijateljev vseeno odločil za obisk zdravnika.
Tam so mu predpisali tableto Azilect - MAO-B, indikator, ki upočasni razgradnjo dopamina v možganih, in to je bilo zanj kot nekakšna čarovnija. Skoraj takoj so se vse njegove telesne težave umirile, že naslednji dan pa se je vrnil in zdravniku navdušen povedal, da se počuti odlično.
Žal se je izkazalo, da to ni razlog za slavje. Zdravnik mu razložil, da v resnici ni dobro, da mu je tableta pomagala, ker je to pomenilo, da ima Parkinsonovo bolezen – in od takrat za Newmana ni nič več tako, kot je bilo.
View this post on Instagram
Življenje igralca se je obrnilo na glavo
"Vse se je spremenilo. Vse, kar sem mislil početi s svojimi otroki in vnuki, fotografije, ki sem jih nameraval narediti, vsi načrti, ki sem jih imel ... so izginili," je za revijo People povedal Michael.
Pred njegovo diagnozo sta se z ženo Sarah nameravala upokojiti na Havajih, kjer je celo sam zgradil njun sanjski dom, skupaj z olimpijskim bazenom. Par je poročen 36 let in ima 34-letnega sina Chrisa ter 31-letno hčer Emily.
Namesto na Havajih Michael svoj pokoj preživlja v Los Angelesu, kmalu pa se vrača na male ekrane. Čeprav je že zdavnaj končal svoje igralske dni, naj bi se pojavil v prihajajoči štiridelni seriji, ki se ozira na kulturni vpliv serije Obalna straža.
View this post on Instagram
Kako je zvezdnik videti danes? Oglejte si TUKAJ.
Najboljše zdravilo za Parkinsonovo bolezen je vadba
Kljub Parkinsonovi bolezni je Michael fizično je še vedno v dobri pripravljenosti, vendar je vpliv bolezni opazen še posebej na spodnjem delu telesa. Težave ima pri hoji in včasih se med govorjenjem nekoliko "izgubi".
Michael ima še vedno najraje vadbo v vodi. Vsak dan plava, vozi kajak ali teče po pesku. Režiser in dober prijatelj Matt Felker je izjavil, da Newman še vedno blesti v vodi. "Na kopnem se spotika in opoteka, potem pa ga postavite v vodo in naenkrat postane kakor 'superman'," pravi.
Michael je prepričan, da je najboljše zdravilo za Parkinsonovo bolezen vadba, vsaj 45 minut intenzivne kardio vadbe na dan. Ob tem dodaja, da ima veliko srečo, da je že od prej bil v dobri kondiciji. "Nekdo, ki je star 65 let in ni preveč atletski ter ima diagnozo Parkinsonove bolezni, ne bi živel tako kakovostno, kakor jaz," je povedal.
Danes bolezen opisuje kot zloveščo stvar s simptomi, ki napredujejo tako počasi, da komaj opaziš, da se spreminjajo. Potem ko je zadnje desetletje večinoma ostal stran od oči javnosti, se je zdaj odločil povedati svojo zgodbo v upanju, da bo pomagala drugim.
Michael Newman se vrača na ekrane
"Obalna straža: Ameriške sanje", serija, ki jo je režiral Matt Felker, se bo ozrla na fenomen serije, ki je bila na sporedu od leta 1989 do 2001, pa tudi na življenja igralske zasedbe, vključno s Pamelo Anderson, Davidom Hasselhoffom in Jasonom Momoo ter vsemi drugimi. Med njimi je bil režiserju najbolj zanimiv ravno Michael.
"Na družabnih omrežjih sem opazil, da ima Mike, kar je presenetljivo, večjo bazo oboževalcev kot skoraj kateri koli drug igralec - najbrž ima enako število oboževalcev, kot Pamela Anderson in David Hasselhoff. Vsi ga imajo radi," je povedal Felker povedal.
Sprva je Newman bil neodločen in ni bil prepričan, ali bi moral v dokumentarcu odkrito spregovoriti o svoji diagnozi, ker ni želel, da bi ga poznali le kot človeka s Parkinsonovo boleznijo. Toda potem ko je preživel več časa s Felkerjem, si je premislil in režiserju dal blagoslov, da svojo zgodbo avtentično deli s svetom.
Sodelovanje pri dokumentarcu je prišlo pod pogojem, da bo Felker sodeloval s fundacijo Michael J. Fox in Cedars-Sinai pri zbiranju sredstev za boj proti Parkinsonovi bolezni.
Ko zdaj gleda nazaj na svoje življenje, Newman priznava, da bi veliko stvari naredil drugače, a tudi, da je neizmerno hvaležen za marsikaj: ženo in otroke, reševalna tekmovanja, ki se jih je udeležil po vsem svetu, vse dobro ljudje, ki jih je srečal v svoji karieri in dolgih letih, ki jih je preživel kot član zasedbe Obalna straža.
Vir: showbuzz.dnevnik.hr