Kaj bi bilo če bi ljudje nenadoma res izginili? Kaj bi to pomenilo za naše štirinožce?
Vpliv človeka na pse je ogromen
Psi, najuspešnejše udomačena živalska vrsta na Zemlji, so se skozi stoletja razvijali pod vplivom človeka. Danes poznamo preko 400 pasem psov, vsaka od njih pa ima svoje fizične in vedenjske lastnosti.
Selektivna vzreja pa prinaša tudi določene težave; sploh zdravstvene. Pasme s krajšim gobčkom (brahicefalične pasme, kot so buldogi, bokserji, kavalirji...) imajo denimo zelo pogoste težave z dihanjem. Intenzivna selektivna vzreja je privedla tudi do odvisnosti od človeškega medicinskega posega za razmnoževanje (npr. čivave, ki potrebujejo carski rez).
Mnogi strokovnjaki pa verjamejo da, kljub močnemu vplivu človeka, da psi v osnovi še vedno preživeli brez nas. Kaj bi se zares zgodilo, če bi ljudje naenkrat izginili, psi pa bi bili prepuščeni sami sebi?
Ali bi psi preživeli brez človeka?
Ravno s tem vprašanjem sta se ukvarjala Bradley Smith, višji predavatelj psihologije na CQUniversity Australia, in Mia Cobb, raziskovalna sodelavka v Znanstvenem centru za dobro počutje živali Univerze v Melbournu.
Predstavljala sta si svet brez človeškega vpliva, kjer bi bilo preživetje psov odvisno od njihovih lastnosti, kot so prilagodljivost, lovske sposobnosti, odpornost na bolezni, starševski instinkti in družabnost.
V tem scenariju bi imele pasme, ki so močno odvisne od človeške oskrbe za osnovne potrebe, težave. Po drugi strani pa je tudi danes, zlasti v Evropi, Afriki in Aziji, veliko psov, ki so prepuščeni sami sebi. Taki kosmatinci bi se najbrž lažje soočali z izzivi življenja brez človeških virov.
Strokovnjaka sta ocenila, da bi naravna selekcija oblikovala nov tip psa, ki se osredotoča na zdravje in vedenje, izbriše različne pasme in vodi do edinstvenega videza "podeželskega psa".
Psi bi se verjetno vrnili k življenjskemu slogu divjih psov, sprejeli vedenje, kot je življenje v tropu ter sodelovanje v skupnem lovu. Vendar pa prehod v divje življenje ne bi bil enak za vse pasme. Pasme, ki so močno odvisne od ljudi, bi to težko prenesle.
Ali res delujemo v prid psov?
Razmišljanje o tej potencialni prihodnosti sproži vprašanja o našem odnosu do psov. Ali pasji lastniki res delujejo v prid svojim kosmatincem? Mnogi so prepričani, da s selektivno vzrejo in pretiranim omejevanjem psom onemogočamo, da so to, kar so.
Vir: n1info.ba
- Preberite si še: Psi imajo pozitiven učinek na zdravje lastnikov
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?