Preizkušeno: enostaven trik, s katerim bo star kruh pridobil svežino novo pečenega

14. 3. 2024
Deli
Sveže pečen kruh ima svojevrsten okus in vonj. (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno je odveč opisovati vonj sveže pečenega kruha, ki obeta slasten okus svežine in prijetnega okusa. 

Na žalost pa kruh v povprečju svežine ne ohranja več kot le kakšen dan. Če imate doma zalogo kakšen dan starega kruha, ki je že nekoliko trd, pa vam ga ni potrebno zavreči. Z uporabo preverjenega trika boste namreč dosegli, da bo svež, kot, da je sveže pečen.  

Ne spreglejte:

Preprost trik, ki kruhu povrne svežino

Drastično spremembo lahko dosežete s preprostim postopkom, pri katerem najprej položite celo štruco kruha ali pa zgolj polovico, v posodo, ki je napolnjena z vodo. Temperatura vode pri tem ne igra bistvene vloge, toda poskrbite, da se kruh namoči le za nekaj sekund.  

V nadaljevanju dajte kruh na pekač ter nato v pečico, ki ste jo predhodno že segreli na 150 stopinj. Celo štruco kruha pecite od 10 do 12 minut, v kolikor je imate zgolj pol, pa od 5 do 6 minut. Ko boste kruh dali iz pečice, bo zopet mehak in svež, po možnosti tudi s hrustljavo skorjico, da ga boste s slastjo pojedli.

Kruha ne shranjujte le v papirnatih vrečkah

Svežino kruha lahko ohranite tudi tako, da kruha ne hranite v papirnati vrečki, saj se tako poveča možnost, da se bo hitreje posušil. Raje ga najprej zavijte v prtiček in šele nato shranite v papirnato vrečko. Za čim daljšo ohranitev svežine, lahko poleg kruha v vrečko shranite tudi list navadne zelene.  

Ob tem vzemite v obzir, da se tovrstnih postopkov ne poslužujete, v kolikor je kruh prestar in celo plesniv. V primeru, da imate doma še kaj zaloge prestarega kruha, ga v izogib zdravstvenim težavam raje zavrzite. 

Če predvidevate, da vam bodo ostale večje količine kruha, pa ga lahko tudi že predhodno pospravite v vrečke in zamrznete v zamrzovalniku, ter sproti odtalite po potrebi. 

Vir: najzena.alo.rs

Preberite še:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?