Kljub slabim razmeram in izredno kratki pričakovani življenjski dobi se ljudje vseeno priseljujejo v ta nenavaden kraj.
La Rinconada, ki se v perujskih Andih nahaja na kar 5100 metrih nadmorske višine, velja za najvišje naseljeno mesto na svetu. To odročno naselje, znano tudi kot "mesto, ki je najbližje vesolju", je naravnost neizprosno in ponuja težko življenje, a se nekateri kljub temu tam priseljujejo.
Zagotovo vas zanima tudi:
- Zakaj imajo letala zaobljena okna? To je presenetljiv razlog, ki ga poznajo le redki
- So vaše noge vedno hladne? Pozabite na volnene nogavice, pomagajte si s temi živili
Dokumentarni režiser Ruhi Çenet je v svojem videu, ki si ga je ogledalo več kot 40 milijonov ljudi, razkril kruto resničnost življenja v La Rinconadi, mestu, ki ga mnogi imenujejo kar "najbolj peklenski kraj na svetu".
La Rinconada, ki leži 300 metrov nad vrhom Mont Blanca, je odrezana od modernega sveta. Stanovalci živijo v improviziranih "kovinskih barakah" brez elektrike, kar postane posebej problematično, ko zimske temperature padejo na -10 stopinj Celzija. Večina ljudi nima dostopa do tekoče vode in uporablja skupna javna stranišča ter prhe.
Pričakovana življenjska doba je le 35 let
Tamkajšnje življenje je vse prej kot enostavno. Na tej višini je zrak tako redek, da vsebuje le polovico kisika, kot ga dihamo v nižjih predelih. "Na taki nadmorski višini zaradi nizkega zračnega tlaka ne uspeva niti eno samo drevo," pojasnjuje Çenet v svojem dokumentarcu.
Ob prihodu v La Rinconado je režiserja zaradi redkega zraka hitro obšla slabost. Naslednje jutro se je prebudil utrujen, z izsušenim grlom in razpokanimi ustnicami. S tem pa so se njegove težave šele začele – ozke, zamrznjene in umazane poti, posejane s kupi smeti, so le ena izmed mnogih neprijetnosti.
Domačini so se na take razmere sicer do neke mere evolucijsko prilagodili, a je življenje v takem okolju vseeno pravi izziv. Še dodatno pa življenje otežuje kriminal, ki je, kot pravi Çenet, sestavni del vsakdana.
Zaradi težkih razmer je pričakovana življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev zgolj 35 let.
Mnogi se v mesto še vedno priseljujejo
Kljub neizprosnim razmeram pa La Rinconada še naprej privablja množice. Mngoi se tam priseljujejo zaradi želje po zaslužku.
Kot pojasnjuje Çenet, je v La Rinconadi naseljenih okoli 50.000 ljudi, ki jih je v mesto pripeljalo upanje na hitro bogastvo. La Rinconada leži ob rudnikih zlata, zaradi česar je postala magnet za iskalce sreče, ki so pripravljeni tvegati življenje za to, da bi obogateli. Med letoma 2001 in 2009, ko je cena zlata narasla, se je število prebivalcev povečalo za 30.000.
La Rincornada je nedvomno zanimiv kraj, ki pa je še zdaleč od sanjskega. Kako pa se zdi vam? Bi ga obiskali?
Preberite več na Sensa.si
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič