Zakaj letala nimajo kvadratnih oken? Razlog za to je predvsem varnost.
Če bi otroka prosili, naj nariše letalo, bi okna verjetno narisal majhna in zaobljena, a letala niso bila vedno takšna. Prva potniška letala so v resnici imela kvadratna okna, a so se ta hitro izkazala za problematična.
Zagotovo vas zanima tudi:
- Pozimi jih črtajte iz jedilnika: TO so priljubljena živila, ki bi se jih v hladnih mesecih morali izogibati
- Ga pogosto uživate? Dietetiki opozarjajo, da je ta SIR najslabša izbira (še zlasti za zdravje srca)
Med leti 1949 in 1954 so se zgodile tri tragične nesreče prvih potniških letal. Po tretji nesreči leta 1954 so preiskovalci ugotovili, da je vzrok za vse tri katastrofe enak – razpoke v okvirjih kvadratnih oken. Zaradi te oblike so okna slabo prenašala stres, ki ga je povzročal povečan pritisk v kabini med leti na visokih nadmorskih višinah.
Ravno letenje na višjih višinah pa je ključno za učinkovitost komercialnih letov. Na višji nadmorski višini je zračni upor manjši, kar pomeni manjšo porabo goriva. To je ugodno za letalske družbe, saj tako znižajo stroške in zmanjšajo vpliv na okolje. Poleg tega je na večjih višinah običajno manj turbulenc, kar potnikom zagotavlja udobnejši let.
Rešitev: zaobljena okna
Po nesrečah so letalski inženirji obliko oken spremenili v zaobljeno, kar je prineslo pomembno izboljšavo. Zaobljena oblika namreč omogoča, da se pritisk na okna enakomerno porazdeli, s čimer se bistveno zmanjša možnost razpok ali drugih poškodb.
Poleg povečane varnosti imajo zaobljena okna še druge prednosti. Med drugim omogočajo večjo površino za razgled, kar potnikom zagotavlja boljšo izkušnjo, ne glede na to, kako imajo nastavljeno naslonjalo svojega sedeža.
Zaobljena okna so torej simbol varnosti, učinkovitosti in udobja, ki so danes nepogrešljivi elementi sodobnega letalstva.
Vir: krstarica.com
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem