Lahko predstavljajo veliko nevarnost: 5 stvari, ki jih ne bi smeli početi med nevihto

16. 7. 2023
Deli
Lahko predstavljajo veliko nevarnost: 5 stvari, ki jih ne bi smeli početi med nevihto (foto: Profimedia)
Profimedia

Nevihte lahko med drugim predstavljajo tudi resno nevarnost, saj vsako leto povzročijo na stotine poškodb in desetine smrtnih žrtev. Na srečo lahko ostanete varni, če veste, česa med nevihto ni dobro početi. 

Obstaja nekaj nevarnih stvari, ki se jim morate med nevihto popolnoma izogniti, da bi ohranili varnost. V nadaljevanju si preberite česa po mnenju strokovnjakov za pripravljenost na izredne razmere med nevihto ni dobro početi.

Česa med nevihto ni dobro početi?

Ne približujte se vodi

Verjetno že veste, da voda prevaja elektriko in da je kopanje na prostem med nevihto nevarno. Manj ljudi pa se zaveda, da lahko varnost ogrožajo tudi vodni viri v njihovih domovih. Po podatkih Centra za nadzor bolezni CDC se med nevihto ne smete prhati, kopati, pomivati posode ali kakor koli drugače priti v stik z vodo v svojem domu. Strela lahko namreč potuje skozi vodovodno napeljavo, pri čemer je tveganje pri plastičnih ceveh manjše kot pri kovinskih. Kljub temu se je med nevihto najbolje izogibati stiku s tekočo vodo.

Ne uporabljajte elektronike

Med nevihto je še en vir nevarnosti na elektriko priključena elektronika. Med nevihto se ne dotikajte ničesar, kar je priključeno na električno vtičnico, vključno z računalniki, stacionarnimi telefoni, televizorji, pralnimi in sušilnimi stroji, štedilniki ali drugimi napravami.

Električni sunek lahko poškoduje vašo elektroniko, tudi če je naprava izklopljena, opozarja Zenia Platten, predstavnica kanadskega podjetja Total Prepare Inc., ki se ukvarja s pripravljenostjo na izredne razmere. Da bi zmanjšali to nevarnost, je ključnega pomena, da izključite vse nepotrebne električne naprave, ter počakate, da nevihta mine, preden jih ponovno uporabite.

Ne ostajajte na prostem

Če veste, da se bliža nevihta, je pomembno, da takoj poiščete zavetje v notranjosti stavbe. Še posebej pomembno je, da ne stojite na dvignjenih ali odprtih prostorih, kjer je vaše telo najvišja točka, pravijo strokovnjaki. Strele privlačijo visoke točke, in če ste na polju, praznem parkirišču ali drugem širokem odprtem prostoru, na vas preži nevarnost, da v vas lahko udari strela. Ko ste v zaprtih prostorih, se izogibajte oken, vrat, teras in garaž z betonskimi tlemi, saj lahko beton prevaja elektriko.

Ne zadržujte se v bližini dreves

Medtem ko ste na prostranih površinah, ste lahko bolj verjetna tarča strele. Svojevrstno nevarnost predstavljajo območja porasla z drevesi. Drevesa se v nevihti lahko podrejo ali pa se zlomijo kakšne veje, ki ob tem, da se zlomijo na osebo lahko povzročijo poškodbo ali smrt.

Drugi najpogostejši vzrok smrti v nevihti zaradi strele je, če se nekdo skrije pod drevesom in ga zadane strela. Strokovnjaki opozarjajo, da je v primeru, ko ni drugih možnosti za kritje, najbolje, da se pred nevihto skrijete pod najkrajše drevo, saj je najmanjša verjetnost, da vas zadene strela. Toda ne stojte na koreninah, ki lahko prevajajo elektriko. Raje postavite na zemljo ali skalo. Če je le mogoče, imejte obute čevlje in se sklonite nizko.

Izognite se bližini telefonskih drogov in daljnovodov

Telefonski drogovi in daljnovodi sta podobno kot drevesa dve bolj pogosti visoki točki, ki lahko privlačita strele. Prav tako lahko podrte električne napeljave ustvarijo nevarno območje okoli sebe, zato je najbolje, da se tudi tem v nevihti popolnoma izognete. 

Vir: bestlifeonline.com

Morda bi vas zanimalo tudi:

Kineziologinji o pravilnem gibanju

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Evo in Pio, kineziologinji, ki delujeta pod Instagram profilom @kineasyology. Dekleti sta nam v pogovoru zaupali, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?