Njuna težka, a neverjetna zgodba je še danes znana po vsem svetu.
Abby in Brittany sta siamski dvojčici, ki sta zasloveli leta 1996 po nastopu v eni od epizod šova Oprah Winfrey. Dvojčici sta kasneje lansirali svoj resničnostni teve šov Abby in Brittany.
Že pred nastopom v javnosti pa je njuna pot bila polna presenečenj in čudežev. Od dneva, ko sta se rodili, sta danes 33 letni dvojčici Abby in Brittany Hensel vse prej kot običajni.
Šok za starše
Ko sta bodoča starša Patty in Mike Hensel obiskala podeželsko bolnišnico v Minnesoti, nista vedela, kaj ju čaka. Takrat namreč še nista vedela, da bosta dobila dvojčici niti da bosta to siamski dvojčici. A ko sta se deklici rodili, sta od prvega trenutka do njiju čutila samo ljubezen in nežnost.
Sestri dvojčici sta se rodili 7. marca 1990 v mestu Carver County v Minnesoti. Na svet sta prišli po naravni poti, vendar sta bili zraščeni na precej redek način. Pravzaprav trpita za "dicefaličnim parapagusom", patologijo, za katero je značilno, da sta dve telesi spojeni, vendar ima vsak od otrok svojo glavo.
Črne napovedi že od samega začetka
Njihova pričakovana življenjska doba je precej nizka. Statistika je jasna: le približno en primer na 189.000 rojstev. In od tega majhnega dela prebivalstva je le 11 % prizadetih z "dicefaličnim parapagusom" - med njimi sta Brittany in Abby. Statistika navaja, da se največ otrok s takim sindromom rodi v jugozahodni Aziji in Afriki.
Študije tudi kažejo na dejstvo, da so ženske bolj prizadete kot moški. Medtem ko je lahko rojstvo siamskih dvojčkov izjemno travmatično za vso družino, lahko povzroči tudi smrt mnogih od njih. Od 40 do 60 % je mrtvorojenih, medtem ko jih 35 % preživi le en dan. Od preživelih jih je 70 % povezanih s trupom ali trebuhom, 25 % z boki ali nogami in 5 % z glavo.
Starši so možnost operacije zavrnili
Pesimistične napovedi pa so bile le začetek težav za družino Hensel. Kmalu po rojstvu dvojčic sta bila njuna starša Patty in Mike že postavljena pred nov izziv. Njihovi zdravniki so jim ponudili možnost: operacijo, s katero bi dekleti poskušali ločiti. Vedeti morate, da v preteklosti ni bilo mogoče operirati, če je bil organ, kot so jetra ali ledvica, skupen obema otrokoma. Od takrat so tehnologija in tehnike napredovale, čeprav je operacija še vedno nevarna.
Zaradi nizke stopnje preživetja dojenčkov pri tovrstni operaciji zakonca Hensel nista tvegala in sta takoj zavrnila predlog zdravnikov. Vendar je medicinska stroka vztrajala in starše spomnila, da dvojčka že od rojstva kljubujeta statistiki in napovedim. Pravzaprav je bilo zelo malo verjetno, da bi sestri preživeli svojo prvo noč, pa vendar! To se je zgodilo.
Svetovno znan čudež
Zaznamovali sta celo zgodovino ZDA, saj sta bili prvi siamski sestri, ki sta preživeli in presegli otroštvo. Takrat sta bila samo dva globalna primera, ki sta dosegla ta podvig: eden v Italiji in drugi v Turčiji.
Ko sta odraščali iz otroštva v odraslost, sta dvojčici Hensel še naprej kljubovali statistiki. Zaradi svoje moči in barvite osebnosti sta dekleti pritegnili svetovno pozornost. Število oboževalcev je naraščalo, da bi spremljali vsakodnevne dogodivščine teh izjemnih sester.
Nihče ni pričakoval, da bosta Brittany in Abby preživeli več kot 24 ur. A uspelo jima je in s svojo zgodbo sta navduševali ljudi po vsem svetu. Kljub svoji slavi in številnim časopisnim naslovnicam, sta siamski dvojčici živeli čisto običajno otroštvo.
Sčasoma sta dekleti prestali več operacij, vendar to ni zaustavilo njune volje do življenja. Pri 12 letih se je Brittanyina rast precej prezgodaj ustavila. Pri istih letih je morala njena sestra Abby na operacijo, da bi zaustavila rast hrbtenice. Poleg tega sta obe prestali več operacij za odpravo skolioze in preventivno operacijo prsnega koša za lajšanje težav z dihanjem.
Če pogledamo, kaj se dogaja v Brittany in Abbyjinih telesih, ugotovimo, da je njuno preživetje resničen fenomen. Čeprav na videz delita isto telo, imata v resnici vsaka svoje organe: imata svoje srce, svoja pljuča, svoj želodec, svoje ledvice, svoj žolčnik, svojo hrbtenico in svojo hrbtenjačo.
Delita si skoraj vse: prsni koš, debelo črevo, jetra in celo celoten reproduktivni sistem. Neverjetno, Abby in Brittany nadzorujeta vsaka po eno polovico svojega "skupnega telesa". Abby, siamska sestra na desni, ima nadzor nad svojo desno roko in nogo, vendar ne čuti ničesar na levi strani. Brittany pa je zadolžena za nadzor nad levo stranjo telesa.
Preberite več na Govori.se
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?