Najnteligentnejši ljudje sanjajo takšne sanje: jih imate tudi vi?

31. 8. 2024
Deli
Najnteligentnejši ljudje sanjajo takšne sanje: jih imate tudi vi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanost je prišla daleč, da lahko strokovnjaki zlahka sledijo ljudem v fazi REM spanja za spremljanje procesa sanjanja, vendar še vedno obstajata dve poglavitni vprašanji o sanjah: zakaj sanjamo in kaj nam sanje poskušajo povedati? 

Ne spreglejte:

V časopisu Medical Daily lahko najdemo informacije, ki podajo odgovore na nekatera izmed teh vprašanj. Nekateri znanstveniki imajo teorijo: »aktivacijsko-sintezno hipotezo«, ki pravi, da so »sanje le električni impulzi možganov, ki potegnejo naključne misli in podobe iz naših spominov, ljudje pa te impulze ustvarijo kot sanje, da bi vse skupaj dobilo smisel.«

O čem sanjajo bolj inteligentni?

Sanje veljajo za uporabne pokazatelje tega, kaj je v človekovih mislih. Nedavna študija skupine DreamsCloud je pokazala, da ljudje z višjo stopnjo izobrazbe pogosteje sanjajo o situacijah, povezanih z delom, kot je napredovanje ali sanjanje o sodelavcu, v primerjavi z manj izobraženimi ljudmi.

"Sanjamo o tem, kar nas najbolj skrbi," je pojasnil dr. Angel Morgan, ki je vodil študijo. Več podrobnosti kot si lahko prikličete v spomin, bolje ste sposobni rešiti ali priznati težave v svojem budnem stanju.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by DreamsCloud (@dreamscloudofficial)

Živahne slike, ki se jih spominjamo v sanjah, lahko predstavljajo tudi naše osebnostne lastnosti.

Ste kdaj sanjali, da ste ubili svojega šefa?

Kot poroča LiveScience, so raziskovalci z nemškega osrednjega inštituta za duševno zdravje ugotovili, da so posamezniki, ki poročajo o sanjah, v katerih so zagrešili umor, po navadi bolj introvertirani, a tudi bolj agresivni v resničnem življenju.

Povezava s človeško zavestjo in sanjami je dobra stvar, ki jo je vredno raziskati, zlasti za pomoč pri diagnosticiranju duševnih bolezni. Kot je zapisal dr. Sander van der Linden, raziskovalec socialne eksperimentalne psihologije:

"Zdi se, da nam sanje pomagajo pri obdelavi čustev tako, da kodirajo in konstruirajo spomine nanje. Kar vidimo in doživljamo v sanjah, morda ni nujno resnično, a čustva, povezana s temi izkušnjami, zagotovo so. Zaradi sanj si lahko prikličemo spomine na čustva, ne da bi se spomnili dejanske situacije, ki jih je sploh povzročila. Zato se lahko na primer spominjamo občutkov zaljubljenosti, ne da bi se morali spomniti svoje prve ljubezni, ki nam je kasneje strla srce." 

Vir: kafe.rs

Električar razkriva, katero napravo je treba izklapljati ponoči: račun za elektriko bo prepolovljen

Novo na Metroplay: "Če bi ljudje vedeli, kakšno je to mučenje, koliko je solz in trpljenja …" | Sara Isaković