Nekateri starši svoje otroke poučujejo od doma, kar je praksa tudi v Sloveniji, ne samo v tujini.
Netradicionalnega načina vzgoje se poslužujeta tudi Adele in Matt Allen iz Združenega kraljestva. Svoje tri otroke namreč vzgajata po načelu »avtonomije otrok« in jim omogočata, da sami določajo učni načrt, čas za spanje, jedilnike, obroke in sezname opravil.
Njun vzgojni slog se ujema z njunim naravnim in preprostim življenjskim slogom
Starša, ki sta stara 39 let, sta se z »naravnim načinom« življenja pričela spoznavati še preden sta imela otroke, saj ne zaupata zdravstvenemu in izobraževalnemu sistemu. Svojim otrokom - 12-letnemu Ulyssesu, 8-letni Ostari in 4-letnemu Kaiu sta že od malih nog dovolila, da sami sprejemajo svoje odločitve.
»Svojih otrok nisva cepila, za kar nekateri ljudje pravijo, da je kruto od naju, in ne uporabljava zdravstvenega sistema. Namesto tega uporabljamo naravna in zeliščna zdravila,« je razkrila mati treh otrok.
Starša verjameta, da lahko otroci sami odločajo kaj se bo dogajalo v njihovem življenju
Starša svojih otrok nista poslala v izobraževalni sistem in jih namesto tega izobražujeta sama. To pomeni, da morajo pokazati zanimanje za neko stvar, da jo skupaj z njimi raziščemo, namesto da bi sledili učnemu načrtu in jim govorili, kaj se bodo naučili.«
Par verjame avtonomijo otrok in v to, da lahko otroci sami prevzamejo vodenje svojega življenja, se sami odločajo o tem, kaj se bo dogajalo v njihovem življenju, namesto da bi jim to narekovali. To ne pomeni, da nimajo vodenja, temveč gre le za to, da jih vključita v odločanje in jim dovolita, da sami poiščejo kaj jih osrečuje.
Adele je zatrdila, da je že opazila koristi družinskih praks v interesih, ki jih najdejo njeni otroci. Njena hči Ostara je izrazila zanimanje za šivanje, zato izpopolnjuje to veščino, medtem ko najstarejši Odisej trenutno raziskuje svojo strast do živali in računalnikov.
Ker otroci niso v šoli, ni pritiska, da bi do določene starosti morali narediti določene stvari
Prepričana, je da bodo njeni otroci usvojili vse, kar morajo znati, kljub temu da se ljudje panično bojijo njenih vzgojnih metod, saj svojih otrok ne sili, da bi se naučili brati in pisati.
»Najin sin je bil star 10 let, ko se je začel zanimati za to, da bi rad bral in pisal. V roke je vzel pisalo in papir ter se učil sam. Nič ga ni motilo, da smo ga učili mi,« je povedala. »Jezik je povsod okoli njih, zato ga bodo zagotovo sprejeli. Ker niso v razredu, ni pritiska, da bi morali do določene starosti narediti določene stvari.«
Allenovi se zavedajo tudi kritik, ki jih številni ljudje namenjajo njihovim »lenim in krutim« vzgojnim tehnikam in načinu življenja, vendar trdijo, da so njihovi načini pravzaprav ravno nasprotni.
Neupoštevanje strogega urnika jim omogoča, da je vsak dan drugačen
Družina ne mara budilk, zato vstajajo naravno. Starša kuhata, kadar so otroci lačni, in dejavno spodbujata sodelovanje pri gospodinjskih opravilih, vendar jih ne zahtevata. Neupoštevanje strogega urnika omogoča, da je vsak dan videti drugače, in ju sili, da ves dan spremljata zdravje in čustva in napredek svojih otrok.
»Ne pošiljamo jih v šolo, da bi se z njimi ukvarjali učitelji. Ustrezno se prilagodimo njihovemu načinu dela. Nočemo, da bi (otroci) vse življenje počeli to, kar jim narekujejo drugi ljudje,« še pravi mama treh otrok. »Želimo, da najdejo svojo strast in v življenju ne zapravljajo časa, da bodo vedeli, kdo so, ko bodo imeli otroke.«
Vir: dailymail.co.uk
Preverite tudi Aktivni podkast:
Dr. Ana Debevc Prašnikar: "Največja napaka je to, da ljudje sploh ne razmišljajo o vitalnosti"
Prisluhnite mu tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?