Kako preprečiti utopitev? Mirnost in ta preprost korak vam lahko rešita življenje

24. 7. 2024
Deli
Kako preprečiti utopitev? Mirnost in ta preprost korak vam lahko rešita življenje (foto: Profimedia)
Profimedia

Če se začnete utapljati, je pomembno, da ne paničarite, saj je ravno panika najnevarnejša stvar.

Primeri utopitev so pogosti. Lahko se zgodi, da človeka zagrabi krč, zaradi katerega ne more plavati, kar na koncu pripelje do utopitve. Drugi pogosti vzroki utopitve pri odraslih so slabost ali uživanje alkohola.

Ne spreglejte:

Alkohol je pogost krivec za utopitev

Ljudje pogosto odhajajo na morje v času počitnic, ko so v družbi družine in prijateljev, kjer je pogosto prisoten tudi alkohol, ki otežuje presojo nevarnosti. Tako ljudje v alkoholiziranem stanju pogosto nenadoma skočijo v vodo, kar je lahko usodno.

Prizori opustošenja, ki so ga za seboj pustili požari (FOTO & VIDEO)

"Priporočljivo je, da vodi pristopate zelo previdno. Počasi vstopajte v vodo. Najprej zmočite roke in noge, nato še trup. Ne vstopajte v vodo takoj po obroku, ker se takrat v prebavnem sistemu zbere ogromna količina krvi, medtem ko je na obrobju telesa zelo malo. To lahko povzroči srčni napad ali slabo kontrolo okončin.

Krči so tudi pogost vzrok utopitve, pojavljajo se predvsem pri ljudeh, ki so obilno jedli in se pred vstopom v vodo niso dovolj ohladili. Srčni napad je med vodilnimi vzroki utopitev in ga med drugim lahko povzroči tudi šok zaradi stika s hladno vodo," je za Kurir povedal Milan Zarić, profesor športne vzgoje.

Kako ravnati, če vas zagrabi krč?

Če vas v vodi zagrabi krč, je pomembno, da ne paničarite, saj je panika najnevarnejša stvar, ki se vam lahko zgodi. Po mnenju profesorja Zarića je najbolje, da najprej začnete plavati na hrbtu, če zaradi krča v nogi ne morete plavati običajno.

"Takoj začnite plavati na hrbtu. Obrnite se na hrbet in samo plavajte. Nato počasi raztegnite mišico, ki je v krču. Prav tako jo poskusite masirati, da se hitreje sprosti, če pa nič od tega ne pomaga, počasi premikajte mišico, ki je v krču, vendar brez hitrih in sunkovitih gibov," svetuje.

Kaj storiti, če se utapljate?

Tako kot pri krču v nogi, je tudi za ljudi, ki se znajdejo v situaciji utapljanja, pomembno, da se pomirijo, se potrudijo ne paničariti in se obrnejo na hrbet ter lebdijo na vodi.

"Tako boste lažje dihali in se spočili. Poskusite pritegniti pozornost ljudi okoli sebe z mahanjem rok in glasnim klicanjem. Če so v bližini plavajoči predmeti (plavalna deska, balon, reševalni jopič), jih uporabite, da ostanete na površju," predlaga Zarić.

Kako pomagati osebi, ki se utaplja?

Če niste oseba, ki se utaplja, ampak opazite, da nekdo potrebuje pomoč v vodi,  ne vstopajte v vodo brez ustrezne priprave. Lahko se zgodi, da vas oseba v paniki povleče pod vodo.

"Blizu osebe, ki se utaplja, vrzite predmet, ki lahko plava. Na primer vrv, desko, reševalni jopič in pokličite reševalce ali kogar koli, ki lahko pomaga. Če imate dostop do čolna ali deske za surfanje, jih uporabite, da se približate osebi v stiski, vendar brez ogrožanja lastne varnosti, saj je veliko primerov, ko želja po junaštvu pripelje do še večje tragedije."

Kaj pa otroci? Profesor športne vzgoje, Milan Zarić, je za Kurir izjavil, da lahko vsako utopitev preprečimo, starši pa bi morali vedeti, da je utopitev najpogostejši vzrok smrti pri otrocih do petega leta. Kot pravi, lahko otroci šele pri enajstih letih samostojno vstopajo v morje in bazen, saj je to starost, ko imajo dobro kontrolo telesa v vodi.

Vir: net.hr

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"