Kako je imeti družino v tujini? Mamica, ki se je preselila v Švico, razkriva vse podrobnosti te države.
Kako je živeti in si ustvariti družino v tuji državi najbolje razumejo tisti, ki so to izkusili na lastni koži. Med njimi je tudi mlada ženska, ki se je iz Amerike odločila preseliti v Švico. Na spletnem portalu Expat je delila svoje misli o starševstvu v tej deželi, ki velja za priljubljeno destinacijo za mnoge.
Ne spreglejte:
- Kardiokirug razkriva 3 manj znane simptome, ki opozarjajo na srčne težave
- Psihologinja razkriva: "TO so prvi znaki demence, ki so se pojavili pri mojemu možu"
"Če bi mi pred leti kdo rekel, da bom rodila v tuji državi, brez podpore družine, mu ne bi verjela. Sama misel na to, da zapustiš svojo domovino, je dovolj strašljiva, kaj šele ustvarjanje družine v okolju, kjer nihče ne govori tvojega jezika. Vse pa se je spremenilo, ko sem se preselila v Švico in tam tudi rodila," pravi mlada mamica.
Življenje v Švici
Ženska se je v Švico sem preselila leta 2013, dve leti po tem, ko se je tja zaradi službe preselil njen mož. Dobil je priložnost za delo v uglednem švicarskem prehrambnem podjetju. Ker je Francoz, zanj selitev ni bila velika sprememba, zlasti ker se je podjetje nahajalo na francosko govorečem območju Švice.
"Zame pa je bila to velika preizkušnja. Moja družina in prijatelji so ostali v ZDA, tam pa sem imela tudi obetavno kariero. Pri 26 letih sem pravkar kupila hišo. Toda morala sva sprejeti pomembno odločitev: nadaljevati razmerje na daljavo ali pa se eden izmed naju preseli. Odločila sem se za selitev, saj sem verjela, da bo to dobra življenjska izkušnja, če mi ne bi uspelo, pa sem se nameravala vrniti," pojasnjuje.
"Sprva je bilo čudovito – nova mesta, hrana, ljudje. Vse je bilo razburljivo. Kmalu pa sem občutila tudi slabe plati življenja v Švici. Težko sem se prilagodila novemu življenjskemu slogu. Na primer, morala sem uporabljati javni prevoz, ker je bilo to bolj praktično kot imeti avto. Jezik je bil ogromen izziv, saj je učenje francoščine zahtevno," se spominja. A po šestih letih je že delala v dveh mednarodnih podjetjih, zaključila študij na švicarski univerzi, se naučila francoščine, pridobila prijatelje z vsega sveta in tudi rodila otroka.
Kako je imeti otroka v tujini?
Ko sta z možem našla stabilne službe in dokončala študij, se je njun načrt, da ostaneta v Švici le dve leti, podaljšal na štiri. Nato pa je sledilo presenečenje.
"Izvedela sem, da sem noseča, takrat, ko je mož še vedno hodil na predavanja in delal polni delovni čas, sama pa sem bila zaposlena, tako da povratek v ZDA ni bil mogoč. Pripraviti sva se morala na novo obdobje v življenju: našla sva ginekologa, določila bolnišnico za porod, pridobila informacije o dnevnem varstvu, zdravstvenih storitvah… Na srečo je bilo vse bolje, kot sem pričakovala," se spominja mlada mamica.
Zakaj je Švica idealna za družine?
Mlada mamica pravi, da Švica ponuja kar nekaj prednosti za družine:
- Vrhunske javne bolnišnice in zdravstvene storitve: "Najbolj me je skrbelo, kako bo vse potekalo v bolnišnici med porodom. A že po prvem pregledu sem bila pomirjena. Medicinsko osebje je poskrbelo za vse, kar sem potrebovala – od fizičnega do duševnega zdravja. Skrb za psihično dobrobit, še posebej v povezavi s poporodno depresijo, je tukaj zelo pomembna."
- Osnovno zdravstveno zavarovanje pokrije vse stroške nosečnosti: "Z osnovnim zdravstvenim zavarovanjem, ki stane okoli 300 evrov mesečno, so vsi stroški, povezani z nosečnostjo in porodom, v celoti pokriti od 13. tedna nosečnosti naprej in še osem tednov po porodu. Edini strošek so bili prenatalni vitamini. Poleg tega zavarovanje krije fizioterapijo, patronažno sestro in svetovanje za dojenje."
- Plačan porodniški dopust: Za nas je to nekaj povsem običajnega, a Američanka je nad plačanim porodniškim dopustom bila povsem navdušena. "V Švici staršem pripada 14 tednov plačanega porodniškega dopusta. Sama sem dobila dodatna dva tedna dopusta od delodajalca ter dva meseca plačanega bolniškega dopusta pred porodom," pravi.
- Dojenje v javnosti: "Dojenje je v Švici zelo podprto, in nihče me ni nikoli prosil, naj se v javnosti pokrijem, niti v restavraciji."
- Brezplačne storitve za družine: "Na voljo so številne brezplačne storitve za mamice, vključno z družabnimi srečanji v igralnicah za mame in otroke. Te aktivnosti preprečujejo izolacijo mamic, ki ostajajo doma."
- Številna otroška igrišča in parki: "Skoraj na vsakem vogalu v Švici najdete otroška igrišča. Sama imam štiri parke v bližini stanovanja, kar je zelo priročno, saj lahko hitro umirim otroka s kratkim sprehodom oziroma časom na prostem."
- Mesečni otroški dodatki: "Starši dobivajo mesečne otroške dodatke, ki znašajo okoli 300 dolarjev na otroka, starega od 0 do 16 let, ter 350 dolarjev za mladostnike od 16 do 25 let. Ta dodatna pomoč je velika podpora."
Izzivi za zaposlene mame
Seveda pa ima vse svoje prednosti in pomanjkljivosti. Američanka pravi, da mamice v Švici težko ostanejo zaposlene za polni delovnik čas, predvsem na račun tega, da je iskanje varstva prava nočna mora. "Čakalne dobe za vrtce lahko trajajo do enega leta, javno varstvo pa stane med 2.000 in 3.000 dolarji mesečno. Zaradi visokih stroškov se večina mam, ki ima dva ali več otrok, pogosto odloči ostati doma," pravi.
Vir: stil.kurir.rs
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"