3 napake, ki slabo vplivajo na počitek (in posledično športni nastop)

20. 3. 2018
Deli
3 napake, ki slabo vplivajo na počitek (in posledično športni nastop) (foto: profimedia)
profimedia

Ukvarjanje s športom zahteva kakovosten počitek, kar velja tudi za popoldanski dremež. Ko zatisnete oči, poskrbite, da se boste dobro naspali in imeli dovolj energije za trening.

Športne aktivnosti telesu predstavljajo obliko stresa, vse dokler se ne utrdite dovolj in ste zmožni večjih naporov. Zato je pomembno, da si vzamete dovolj časa za počitek in na vsak trening pridete sveži. Kaj pa počnete narobe, če imate na voljo dovolj časa za spanje, vendar kar ne morete zatisniti oči?

Morda počnete katero izmed 3 osnovnih napak:

Za počitke čez dan ne nastavite budilke

Alarma zagotovo ne pozabite nastaviti zvečer, saj bi brez njega zamudili na delo ali druge opravke, ki vas čakajo. Enako bi morali storiti pred popoldanskim počitkom, tudi če se vam nikamor ne mudi. Z določanjem časa, ki ga boste namenili spanju, poveste možganom, koliko počitka lahko pričakujejo. Ker nimate neomejeno časa, boste telo navadili, da preklopi v fazo spanja prej. Posledično se boste zbudili z več energije in pripravljeni na dan. Kako nastaviti alarm za spanje? Najbolje je, da izbirate med 20 in 90 minutnim obdobjem ter ne tvegate, da bi se zbudili na sredini faze trdnega spanja. To bi vas še dolgo pustilo zmedene in zaspane, poleg tega preveč spanja pomeni, da boste noč prebedeli.

Priporočljivo je, da kot budilko uporabite navadno uro, ki ima tudi to funkcijo. Elektronske naprave motijo spanec, zato jih raje pustite v drugem prostoru.

Spite ob naključnem času

Znano je, da je reden spalni ritem ključnega pomena za kakovosten nočni počitek, enako pa velja tudi za popoldanski dremež. To ne pomeni, da se morate vsak dan do minute natančno držati določene ure, saj zaradi vseh obveznosti to ni vedno mogoče. Poleg tega telo vsak dan ne potrebuje počitka, zato se ne silite, kadar imate dovolj energije. Ko pa zatisnete oči, skušajte to storiti vsaj približno v istem delu dneva, da bo telo pripravljeno.

Priporočljivo je, da razmislite, kateri dnevi so za vas bolj naporni in zagotovo potrebujete popoldanski počitek. Uvrstite ga na urnik, da nanj ne pozabite in da bo vedno v enakem delu dneva.

Premalo časa ste budni

To se rado zgodi med vikendom, ko si zjutraj privoščite kasnejše vstajanje. S tem ni nič narobe, napako običajno naredimo potem. Namesto, da bi se spravili iz postelje, telovadili, stopili na naravno svetlobo in postorili kakšno obveznost, dan preživimo ob poležavanju in se komaj nekaj ur po nočnem počitku odločimo, da bo nedelja namenjena spanju, saj moramo nadoknaditi za naprej in nazaj. Pa ne gre tako. Ker boste prehitro spet zatisnili oči, boste cel dan zaspani, zmedeni in brez energije. Telesu ne daste priložnosti, da se zbudi in začne normalno delovati.

Priporočljivo je, da predvsem proste dni izkoristite za aktivnosti zunaj. Tudi če to pomeni le pol uren sprehod zaradi slabega vremena, je bolje, kot nič. Naravna svetloba in gibanje zbudita telo in omogočita naravno preklapljanje med spanjem in stanjem budnosti.

Odveč ne bo niti spalna rutina, v katero ne pozabite vključiti naslednjega:

  • Ustvarite mirno okolje, v katerem se boste pripravili na spanje:
  • vsaj eno uro pred spanjem ne uporabljajte elektronskih naprav (oziroma čim manj)
  • umijte se s toplo vodo (ne vročo)
  • prostor odišavite s sivko, cimetom ali vaniljo, kar bo pomagalo pregnati stres
  • pred spanjem na list papirja napišite probleme, ki vas težijo
  • privoščite si kozarec toplega mleka
  • vzemite si čas za branje ali drugo aktivnost, ki vas sprošča
  • ko zaprete oči, mislite na nekaj pozitivnega.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?