4 najbolj boleče vsakodnevne poškodbe in kako bolečino čimprej prestati

25. 8. 2015
Deli
4 najbolj boleče vsakodnevne poškodbe in kako bolečino čimprej prestati (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vsak, ki se je že kdaj urezal na papirju ali z nožnim prstom udaril ob vrata, ve, da lahko tudi manjše poškodbe povzročijo hudo agonijo. Pri strokovnjakih smo preverili, zakaj pogoste, vsakodnevne poškodbe povzročajo tako hudo bolečino – in kako jo čimprej prestati.

1. Udarec v nožni prst

Neposreden udarec v nožni prst – nepopisno boleč dogodek – porine tkivo v kost, potem kost v sklep, kar sproži bolečino.

Zakaj tako boli?

Nožni prsti so prepredeni s živčnimi končiči in nimajo skoraj nič maščobnega tkiva ali mišic. Ko konec prsta zadene ob določen objekt, se ne upogne, temveč prestreže celotno silo udarca in težo noge. Sila se usmeri v zelo majhen in občutljiv predel, zato je bolečina tako huda.

Kaj storiti?

Prelisičite prst, da bo zaustavil bolečino. Takoj pričnite z masažo predela; s tem boste ustvarili občutek, ki bo lahko tekmoval z bolečino. To bo pomagalo, da bo bolečina hitreje minila.

2. Udarec v kost

Udarec v komolec povzroči mravljinčenje in elektriki podoben občutek, ki potuje po roki navzdol, po dlani in nato v mezinec.

Zakaj tako boli?

Ta poškodba v resnici ni povezana s kostjo. Ko se udarite v komolec, ste pravzaprav zadeli ulnarni živec, enega izmed treh glavnih živcev v roki, ki potuje od vratu do roke. Nahaja se med kostmi, ko je roka skrčena, pa se izboči; takrat ga prekrivata le koža in maščoba.

Kaj storiti?

Otresite roko. Če boste roko iztegovali in krčili, bo to pomagalo sprostiti napetost in pritisk na živec.

3. Ugriznili ste se v jezik

Ko se zobje zažrejo v jezik, predrejo površino mišic.

Zakaj tako boli?

Tri najmočnejše mišice v telesu se nahajajo v ustih. Med te 'žvekalne mišice' spadajo žvekalka, senčna mišica in medialna pterigoidna mišica. Raziskave pravijo, da lahko te mišice zobe stisnejo z močjo nad 25 kg pri sekalcih in celo do 100 kg pri kočnikih. Tako se lahko v najslabšem primeru arterija v jeziku pretrga, kar lahko povzroči celo smrt zaradi izkrvavitve. Čeprav je večina ugrizov manj hudih, nas grizenje občutljivega tkiva, živčnih končičev in žil lahko zaboli do solz.

Kaj storiti?

Pritisnite na rano, da se krvavitev ustavi. Najbolje učinkuje gaza, če je nimate pri roki, pritisnite jezik na nebo, kar bo zmanjšalo tok krvi. Nato pa uporabite led, da boste zmanjšali vnetje in krvavitev.

Nato nadaljujte s spiranjem s slano vodo (v skodelico tople vode zmešajte žličko soli), kar bo očistilo rano, uničilo bakterije in pospešilo celjenje.

4. Ko se urežemo v papir

Papir je sicer videti popolnoma neškodljiv, ko ga trdno držimo, pa se njegovi mikro delci spremenijo v oster predmet, ki lahko zareže v kožo.

Zakaj tako boli?

V konicah prstov se skriva več živčnih vlaken kot v drugih delih telesa. Papir zareže skozi povrhnjico kože ter občutljive živčne končiče izpostavi vplivu zraka, kar povzroči pekočo bolečino (isto se zgodi pri nohtih).

Kaj storiti?

Ureznino nemudoma splahnite z ledeno mrzlo vodo, kar bo zmanjšalo bolečino in vnetje. Nato ureznino namilite, da ne bi prišlo do okužbe. Če je ureznina globoka, nanjo za kakšne 3 minute položite led (vendar ne direkno na kožo!), da boste zmanjšali bolečino, nato pa nanesite še protibakterijsko sredstvo in jo prekrijte z obližem.

Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa