Ta preprost test s prsti lahko razkrije prisotnost pljučnega raka in nekatera druga zdravstvena stanja, pravijo strokovnjaki.
'Schamroth window test' je hiter test, ki pomaga prepoznati spremembe na prstih in nohtih, značilne za kronične pljučne bolezni pa tudi prirojene srčne hibe – gre za t. i. betičaste prste.
Ne spreglejte tudi:
- Če se pogosto zbujate ob 3. uri zjutraj, se nemudoma posvetujte z zdravnikom
- "Ne ponovite moje napake! Ignorirala sem vrtoglavico in vročinske oblive …" Potem pa se ji je po obisku osebnega zdravnika dokončno podrl svet
Kot pišejo na strani Cancer Research UK, se spremembe na prstih pojavijo postopoma, običajno traja leta, le v nekaterih primerih, kot je pljučni absces, se to zgodi hitreje.
Najprej se zmehča nohtno ležišče in pojavi se rdečina, noht se ukrivi in poveča (zato betičasti prsti) in koža okoli nohta je videti sijoča.
V kasnejših fazah pride lahko tudi do sprememb na sklepih, zapestjih in gležnjih – kar se pogosto zamenja za artritis.
Čeprav mehanizem še ni dobro poznan, nekateri znanstveniki menijo, da je to posledica zbiranja tekočine v mehkem tkivu na koncih prstov.
Velike celice, imenovane megakariociti, se zagozdijo v majhnih krvnih žilah v konicah prstov. Megakariociti se navadno nahajajo v kostnem mozgu, iz njih se razvijejo trombociti, ki jih potrebujemo za strjevanje krvi.
Ko se megakariociti zagozdijo, se začnejo sproščati rastni faktorji, kar vodi do povečanja krvnih žil in rasti tkiva ter kopičenja tekočine ali edem, razlagajo na strani cancerresearchuk.org.
Tako naredite test
Preprosto pritisnite skupaj nohta palca ali kazalca in preverite, ali je med njima razmik v obliki diamanta.
Seveda, če pri sebi ne vidite diamantne oblike, še ne pomeni samodejno, da imate raka.
Pljučni rak ali kaj drugega?
Betičasti prsti so lahko posledica številnih zdravstvenih težav, zlasti pljuč ali srca. To vključuje rakava obolenja, kot sta pljučni rak in mezoteliom.
Vendar se lahko pojavijo tudi pri posameznikih, ki imajo težave s ščitnico ali so povezani z boleznimi, kot sta ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen.
Mnogi ljudje s temi boleznimi pa tudi nimajo betičastih prstov.
Viri: Schamroth sign, Wikipedia, www.cancerresearchuk.org
Bonus video: Izpoved Slovenke, ki je pri 29. letih zbolela za rakom
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem